Historia dziurkacza jest bardziej interesująca niż wam się wydaje! 131. rocznicę wynalezienia tego pomocnego i niezwykle łatwego w użyciu urządzenia świętują internauci na całym świecie wraz z wyszukiwarką Google. Nie powinno to nikogo zaskakiwać, bo to przyrząd, który zawsze będzie przydatny. Jaka jest historia dziurkacza? Przekonajcie się i poznajcie jego pochodzenie na ESKA.pl!
Historia dziurkacza - fakty, ciekawostki
Historia dziurkacza jest długa i bardzo ciekawa. Urządzenie ułatwia życie i jest niezbędnym elementem każdego biura od 14 listopada 1866 roku. Właśnie wtedy urządzenie wymyślił Matthias Theel, a pomysł opatentował Fryderyk Sonn. Czego nie wiecie o dziurkaczu? Oto zaskakujące ciekawostki:
- Dziurkacz konduktorski: wynaleziony został również dziurkacz do obsługi jedną ręką. W XX wieku był narzędziem pracy konduktora lub kontrolera biletów. Bilet po przedziurkowaniu nie mógł już być ponownie użyty.
- Niezawodność: od 131 lat jest nieodłącznym elementem każdego biurka
- Broń: jedna z osób posłużyła się niegdyś dziurkaczem, by pobić milicjanta!
- Mocna strona dziurkacza: najnowszymi modelami dziurkacza jesteśmy w stanie przedziurawić od 10 do nawet 65 kartek.
- Pomoc przy dekoracji i nie tylko: dziurkaczem możecie zrobić papierowe serwetki, a nawet dziury w skórzanym pasku!
Historia dziurkacza - jak działa?
Dziurkacz to urządzenie, które od 131 lat - przy pomocy zaostrzonych końców - służy do robienia okrągłych otworów. najczęściej w kartkach papieru. Dziurkacz najczęściej wykorzystuje zasadę działania dźwigni. Użycie go ułatwia porządkowanie materiałów w segregatorze.