Halloween i Wszystkich Świętych to wydarzenia, o których już wkrótce będzie dużo się mówiła. Im mniej dni do listopada, tym więcej zniczy i wiązanek będziemy widzieli w supermarketach. W ostatnich latach można jednak zobaczyć też coraz więcej dyni i dekoracji niczym z horroru. W Polsce Halloween dopiero staje się modne, ale dane pokazują, że co roku coraz więcej osób angażuje się w to święto. Nie podoba się to katolikom, którzy są za utrzymaniem tradycji związanej z tzw. "świętem zmarłych". Jednak czy obchodzenie Halloween wyklucza obchodzenie Wszystkich Świętych? Na czym polegają te okazje? Mamy dla was opis obu świąt.
ZOBACZ TAKŻE: Za kogo powinieneś przebrać się na Halloween 2022? [QUIZ]
Wszystkich Świętych - geneza, zwyczaje
Wszystkich Świętych to katolickie święto na wszystkich dusz, które doznały już zbawienia. To także wyznawanie wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Z tej okazji wierni chodzą na msze święte oraz jeżdżą na cmentarze, gdzie modlą się za bliskich zmarłych i zostawiają znicze, wiązanki i kwiaty. Uroczystość obchodzona jest 1 listopada.
Halloween - geneza, zwyczaje
Halloween to święto, którego korzeni należy szukać w kulturze celtyckiej. Powiązane jest także z popularną w krajach słowiańskich tradycją Dziadów. Aktualnie wydarzenie ma jednak charakter wyłącznie komercyjny (podobnie jak np. Walentynki) i nie idą za nim żadne wydarzenia. Jest to okazja do dobrej zabawy. Uczestnicy przebierają się za straszne postacie, przygotowują demoniczne dekoracje, zbierają słodycze i organizują imprezy. Halloween obchodzone jest 31 października.
Wszystkich Świętych to więc inna uroczystość niż Halloween. Obchodzona jest innego dnia, a uczestniczenie w komercyjnym "święcie strachu" nie wyklucza uczestniczenia w katolickim wydarzeniu.