Gry komputerowe jako lektury to nie żart! To pierwsza taka sytuacja w historii polskiego szkolnictwa. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń dotyczące zmian w zakresie podstawy programowej, w tym jej uzupełnienia w przypadku lekcji języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum o gry o walorach edukacyjnych. Członkowie resortu przekonują, że wprowadzenie gier komputerowych do kanonu lektur szkolnych nie tylko pomoże uczniom w przyswojeniu wiedzy, ale również w poszerzeniu granic ich wyobraźni.
Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści, rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji - czytamy na stronie MEiN.
Oficjalnie wiadomo już, o jakich tytułach mowa. Obie gry wprowadzone do spisu lektur poświęcone są tematyce wojennej.
Nowy przedmiot na maturze obowiązkowy?! Nie uwierzycie, z czego uczniowie będą pisać egzamin
Gry w kanonie lektur
O tym pomyśle mówiono już w zeszłym roku. Za sprawą podpisu szefa MEiN wprowadzenie gier komputerowych do kanonu lektur obowiązujących w szkołach ponadpodstawowych stało się faktem. Mowa o This War of Mine oraz Grze Szyfrów, które, jak tłumaczą członkowie resortu, zostały dodane do podstawy programowej języka polskiego z uwagi na konteksty pedagogiczne i społeczne. Wspomniane gry są dostępne bezpłatnie do pobrania za pośrednictwem prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej www.zpe.gov.pl.