Bitwa pod Grunwaldem inscenizowana jest już po raz dwudziesty. Tegoroczna impreza upamiętniająca starcie z Krzyżakami rozpocznie się w środę 12 lipca i potrwa aż do niedzieli 16 lipca. Kulminacyjnym punktem obchodów jest rekonstrukcja bitwy na polach grunwaldzkich. Warto jednak pamiętać, że program przewiduje znacznie więcej atrakcji.
Grube zbroje, ciężkie miecze i hełmy z zamkniętymi przyłbicami i ostra walka do samego końca... To nie była impreza dla mięczaków. Na Bielanach zmierzyli się ze sobą najlepsi rycerze w Polsce.
Grunwald 2017 - program
Pięciodniowy program grunwaldzkich uroczystości jest bardzo różnorodny i znajdzie się w nim coś dla każdego. Warto przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom każdego dnia.
- Środa (12.07) - Na ten dzień zaplanowano między innymi Turniej łuczniczy "Ruchomy Cel" (11:00) oraz Czwarte Mistrzostwa Polski Miecza Długiego "O Złoty Miecz Grunwaldu" (18:00). Wielbiciele akcji będą zaś mogli wziąć udział w "Bitwie o flagę" (20:00).
- Czwartek (13.07) - W czwartek uczestnicy Grunwaldu 2017 będą mogli wziąć udział w Pokazach tańca dawnego (13:00), a także podziwiać starcia uczestników VII Mistrzostw Polski w Walkach Rycerskich (20:00).
- Piątek (14.07) - Na dzień przed rekonstrukcją bitwy odbędzie się jej próba generalna (17:00). Ponadto, zobaczyć będzie można kolejne turnieje. Między innymi: Finał III Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego "O Złoty Pas Grunwaldu" (11:30), Turniej łuczniczy "EFENDI" (14:00), oraz Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich (19:00).
- Sobota (15.07) - To najważniejszy dzień tegorocznych obchodów. Właśnie 15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu odbyła się jedna z najważniejszych bitew w historii Europy, podczas której wojska krzyżackie uległy połączonym siłom polskimi i litewskimi pod wodzą Władysława Jagiełły. XX inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się równo o godzinie 15:00.
- Niedziela (16.07) - Tego dnia odbędzie się Msza trydencka De Divisione Apostolorum, odprawiona tak jak w 1410 roku (10:00). Na tym zakończą się obchody Grunwaldu 2017. Pełen program tegorocznych uroczystości można znaleźć na stronie organizatora.
Bitwa pod Grunwaldem - inscenizacja
Rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem nie obowiązuje ścisłe trzymanie się faktów historycznych. Możliwy jest więc scenariusz, w którym to Krzyżacy zwyciężają. Pamiętając jednak triumfy wojsk polsko-litewskich z poprzednich lat, śmiało możemy stawiać na "naszych". A gdyby ktoś miał wątpliwości, może zawsze przypomnieć sobie przebieg inscenizacji z ubiegłego roku.
Grunwald 2017 - parkingi, dojazd
Szczegółowe informacje na temat dojazdu do miejsca bitwy można znaleźć na stronie organizatorów. Na miejscu i w okolicznych miejscowościach będzie dostępnych aż kilkadziesiąt płatnych parkingów, najlepiej kierować się wskazówkami osób pomagających w organizacji ruchu.