Google Scholar - co to jest? Jak działa wyszukiwarka? Takie pytanie powinni sobie zadać szczególnie studenci i pracownicy naukowi. To własnie dla nich stworzono Google Scholar. Darmowe narzędzie może się okazać bardzo przydatne, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać. Bo chociaż jest podobne do zwykłej wyszukiwarki, to działa trochę inaczej.
Google Scholar - co to jest?
Czym jest Google Scholar? To specjalistyczna wyszukiwarka internetowa służąca do przeszukiwania bazy danych zawierającej publikacje naukowe z wielu dziedzin wiedzy. Korzystać może z niej każdy, bo podobnie jak zwykłe Google, jest darmowa i nie wymaga instalacji.
Google Mapy szykują rewolucję! Nowa opcja ułatwi to życie kierowcom
Google Scholar działa od 2004 roku i zawiera w swej bazie danych artykuły naukowe udostępniane przez największe na świecie wydawnictwa.
Google Scholar - jak korzystać?
Korzystanie z Google Scholar jest nieco inne niż w przypadku zwykłej wyszukiwarki, ale nie jest trudne. By znaleźć interesujące nas materiały trzeba najpierw wejść na stronę Google Scholar. Następnie:
- Wpisujemy tytuł dzieła lub autora.
- Wynik możemy przefiltrować poprzez wpisanie po znaku minus nazwiska autora, który na pewno nie jest współautorem szukanej pracy.
- Po lewej stronie możemy określić zakres czasowy (przybliżona data publikacji), języki oraz to, czy wyszukiwarka ma pokazywać także prace, w których cytowane jest interesujące nas dzieło.
- W wyszukiwarce możemy też wpisywać frazy. Wówczas Google Scholar pokaże nam wszystkie dostępne prace na interesujący nas temat.
Google Scholar może być bardzo przydatnym i wygodnym rozwiązaniem. Student czy pracownik naukowy może dzięki tej wyszukiwarce oszczędzić sporo czasu, który musiałby poświęcić na znajdywanie materiałów w bibliotece.