Google Play - aplikacje, które mają wirusa. Usuń je z telefonu! [NAZWY, LISTA]

i

Autor: Fail. STG/ ??Jonas Gilles/Reporters Reporters / STG / EAST NEWS Google Play - aplikacje, które mają wirusa. Usuń je z telefonu! [NAZWY, LISTA]

Google Play - aplikacje, które mają wirusa. Usuń je z telefonu! [NAZWY, LISTA]

2020-10-12 10:23

Wirusy na telefonach z systemem Android są obecne od zawsze. Złośliwe oprogramowanie ukryte jest w linkach, które nie posiadają zabezpieczenia protokołu https. Często nieświadomie wirus może znaleźć się w waszym telefonie, gdy pobieracie pliki z nieznanych źródeł. Teraz jednak okazało się, że nie tylko z niezaufanych witryn można zainfekować swoje urządzenie. W sklepie Google wykryto 17 aplikacji, zawierających niebezpieczne oprogramowanie. Jak się nazywają? Co to za programy? Lista do sprawdzenia na ESKA.pl i koniecznie sprawdźcie, czy nie macie ich zainstalowanych!

ESKA XD #004

Spis treści

  1. Google Play - aplikacje z wirusem
  2. Google Play - wirus w aplikacji
  3. Google Play - aplikacje z wirusem [LISTA]
  4. Google Play - usunięte aplikacje
  5. Wirusy w aplikacjach - jak się chronić?

Google Play - aplikacje z wirusem

Firma Google usunęła ze swojego Sklepu Play aż 17 aplikacji, które zawierały szczególnie złośliwe oprogramowanie o nazwie Joker. To stary gracz, jeśli chodzi o złośliwe oprogramowanie na smartfony z systemem Android. Google już od dawna, co jakiś czas, usuwa aplikacje z tym wirusem. Dokładnie rok temu poinformowano, ze Joker mógł zarazić urządzenia użytkowników w 37. krajach, w tym również w Polsce. Szczególnie należy zachować uwagę, przy przyznawaniu uprawnień i dostępów aplikacjom. Eksperci radzą, by szczególnie zwrócić uwagę na pozwoleniu aplikacji przechwytywania ekranu i aparatu, a także korzystania z SMS-ów i książki telefonicznej.

Joker potrafi również po cichu i bez wiedzy użytkownika numeru telefonu, zarejestrować urządzenie w płatnych usługach premium SMS. Często dzieje się tak w przypadku osób, które mają podpiętą kartę bankomatową do swojego konta w sklepie. Hakerzy dosłownie korzystają z powiedzenia grosz do grosza (...). Niestety, sprytnym zagraniem z ich strony jest ściąganie z konta kilkadziesiąt złotych miesięcznie po to, by ktoś, kto nie sprawdza dokładnie swojego bankowego konta, nie zorientował się, że jest okradany. 

Google Play - wirus w aplikacji

W jaki sposób wirus dostaje się do telefonu? W czasie instalowania aplikacji z włączonym internetem, niewidoczna część złośliwego oprogramowania, najczęściej ukryta jest przez hakerów w reklamach. 

QUIZ. Dzień bez telefonu komórkowego. Przygotuj się na odwyk i rozwiąż test

Pytanie 1 z 10
Systemem telefonii komórkowej o największym zasięgu na świecie jest...

Google Play - aplikacje z wirusem [LISTA]

Eksperci od bezpieczeństwa w laboratorium IT Zscalera zauważyli, że Joker wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Zmienia kod i metody instalacji, by eksperci nie zauważyli wykrycia. W październiku 2020 wykryto wirusa w 17. aplikacjach, które pojawiły się w Sklepie Google Play. Pobrano je w sumie 120 tysięcy razy!

  1. Care Message 
  2. Paper Doc Scanner
  3. Talent Photo Editor - Blur focus
  4. Desire Translate 
  5. One Sentence Translator - Multifunctional Translator 
  6. Tangram App Lock 
  7. Style Photo Collage 
  8. Unique Keyboard - Fancy Fonts & Free Emoticons 
  9. Direct Messenger 
  10. Hummingbird PDF Converter - Photo to PDF 
  11. Part Message 
  12. Mint Leaf Message-Your Private Message 
  13. Blue Scanner 
  14. Meticulous Scanner
  15. Private SMS 
  16. All Good PDF Scanner 
  17. Powerful Cleaner

Pamiętajcie o tym, że Google Play usunęła je ze swojego sklepu, jednak na telefonach należy usunąć je ręcznie. Jeśli zainstalowaliście jedną z powyżej wymienionych aplikacji, to radzimy byście jak najszybciej odinstalowali ją ze swojego smartfona.

Google Play - usunięte aplikacje

W sierpniu 2019 roku Google usunęło ze Sklepu Play łącznie 85 podejrzanych aplikacji. Przede wszystkim były to gry, programy do robienia idealnego selfie, a także edytory zdjęć. W aplikacjach ukryty był wirus, który blokował urządzenie do momentu aż nie obejrzeliśmy reklamy. Wszystkie te aplikacje zostały pobrane przez użytkowników ponad 8 milionów razy. Wśród nich m.in. aplikacja Video Cut, One Stroke Line Puzzle One Touch Draw, QR Code Scanner, Color House, Quick Blur, 361 Camera, Face Camera, Super Selfie, Pixel Blur, czy m.in. Toy Smash. We wrześniu tego samego roku usunięto kolejne 24 aplikacje. Były to głównie apki do robienia zdjęć, tapety, antywirusy i mobilne skanery: Advocate Wallpaper, Age Face, Altar Message, Antivirus Security - Security Scan, Beach Camera, Board picture editing, Certain Wallpaper, Climate SMS, Collate Face Scanner, Cute Camera, Dazzle Wallpaper, Declare Message, Display Camera, Great VPN, Humour Camera, Ignite Clean, Leaf Face Scanner, Mini Camera, Print Plant scan, Rapid Face Scanner, Reward Clean, Ruddy SMS, Soby Camera, Spark Wallpaper.

Wirusy w aplikacjach - jak się chronić?

Aplikacji z wirusami nie brakuje, więc cała odpowiedzialność spoczywa na was - użytkownikach. Możecie chronić się tylko i wyłącznie w jeden sposób. Instalując program zwracajcie uwagę na dostęp, jaki wymaga od was aplikacja. Jeśli np. translator lub instalowany skaner PDF, chce od nas dostęp do SMS-ów, książki telefonicznej czy chociażby listy połączeń, zastanówcie się: po co? Pomocne mogą okazać się oceny danej aplikacji w Sklepie Play. W momencie, gdy ma negatywne oceny i komentarze, nie instalujcie jej na swoim smartfonie.