Google Play - aplikacje, które mają wirusa należy jak najszybciej odinstalować ze swojego urządzenia. Lista niebezpiecznych aplikacji i ich nazwy znajduje się na ESKA.pl. Do tej pory wiele osób uważało, że zainfekować swój telefon można poprzez klikanie w niebezpieczne linki niemające zabezpieczenia protokołem https, czy podejrzane reklamy. Jak się okazuje, nie tylko. Eksperci, których zadaniem jest wyszukiwanie złośliwego kodu w mobilnych aplikacjach, znaleźli wirusa w 24. aplikacjach dostępnych do zainstalowania w systemie Android. Mowa o trojanie Joker, który potrafił automatycznie - po cichu i bez wiedzy użytkownika numeru telefonu - zarejestrować urządzenie w płatnych usługach premium SMS. Joker po symulacji procesu rejestracji, uzyskiwał dostęp do SMS-a z kodem zezwalającym, a następnie dokonywał płatności. Działo się tak w przypadku osób, które mają podłączoną kartę bankomatową do swojego konta w sklepie. Najczęściej jednak hakerzy ściągali z konta kilkadziesiąt złotych miesięcznie po to, by ktoś, kto nie sprawdza dokładnie swojego konta, nie zorientował się, że jest okradany.
Google Play - aplikacje z wirusem [LISTA]
Aplikacje z wirusem wykrył badacz bezpieczeństwa z firmy CSIS, Aleksejs Kuprins. Wirus Joker mógł zarazić urządzenia użytkowników w 37. krajach, w tym również w Polsce. Wiadomo, że Google usunęło ze swojego sklepu niżej wymienione aplikacje. Nie ma jednak pewności, że w przyszłości sytuacja się nie powtórzy. Dlatego też zwracajcie uwagę na przyznawanie uprawnień aplikacjom. Głównie skupcie się na pozwoleniu aplikacji przechwytywania ekranu i aparatu, a także korzystania z SMS-ów i książki telefonicznej.
- Advocate Wallpaper
- Age Face
- Altar Message
- Antivirus Security - Security Scan
- Beach Camera
- Board picture editing
- Certain Wallpaper
- Climate SMS
- Collate Face Scanner
- Cute Camera
- Dazzle Wallpaper
- Declare Message
- Display Camera
- Great VPN
- Humour Camera
- Ignite Clean
- Leaf Face Scanner
- Mini Camera
- Print Plant scan
- Rapid Face Scanner
- Reward Clean
- Ruddy SMS
- Soby Camera
- Spark Wallpaper
Warto sprawdzić, czy wasze urządzenie ma zainstalowanego i aktywnego antywirusa. Lepiej zainwestować kilka złotych, niż stracić kilka tysięcy.
Polecany artykuł:
Jeszcze w sierpniu 2019 roku Google usunęło ze Sklepu Play 85 aplikacji. Głównie były to gry, edytory zdjęć i programy do robienia idealnego selfie. W aplikacjach ukryty był wirus, który blokował urządzenie do momentu aż nie obejrzeliśmy reklamy. Co więcej, wszystkie te aplikacje zostały pobrane przez użytkowników ponad 8 milionów razy. Wśród nich m.in. aplikacja Video Cut, 361 Camera, QR Code Scanner, Color House, Quick Blur, Face Camera, One Touch Draw, Super Selfie, Pixel Blur, One Stroke Line Puzzle czy m.in. Toy Smash.