Ukraina

i

Autor: pixabay.com

Fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy. Jak uniknąć oszustwa?

2022-03-06 19:58

W czwartek 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Wejście wojsk rosyjskich na terytorium naszych wschodnich sąsiadów wstrząsnęło całym światem. Od pierwszych dni wojny Polacy zaczęli masowo organizować pomoc dla Ukrainy, tworząc zbiórki pieniędzy, żywności, ubrań oraz innych, najpotrzebniejszych produktów. Niestety nie brakuje osób, które wykorzystują obecną sytuację i zaangażowanie Polaków, tworząc fałszywe zbiórki pieniędzy, które wcale nie mają na celu pomoc Ukraińcom. Jak uniknąć oszustwa?

Polacy po raz kolejny udowadniają, że razem mogą wszystko. W czwartek świat obiegła wstrząsająca informacja, że wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Tysiące Ukraińców pozostawiło cały swój dobytek, aby uciekać przed trwającą wojną. Ponad 600 tysięcy osób trafiło do Polski, w której zamierzają stworzyć nowy dom dla swoich rodzin. Polacy w ekspresowym tempie zorganizowali zbiórki ubrań, produktów spożywczych, chemii, środków higienicznych oraz pieniędzy, które trafią zarówno do uchodźców, którzy dotarli do naszego kraju, jak i do osób, które pozostały w Ukrainie. Niestety nie brakuje oszustów, którzy tworzą fałszywe zbiórki pieniędzy. Jak nie dać się oszukać?

Wielkie i małe gesty. Szczecin solidarny z Ukrainą

Fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy

W ostatnich dniach w Polsce wzrosła liczba fałszywych zbiórek, które organizowane są przez oszustów, chcących wzbogacić się na tragedii. Na szczęście nie brakuje organizacji, które na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i na bieżąco monitorują sytuację. Organizacja CERT Polska na swoim Facebooku poinformowała:

Nasz zespół w ostatnich dniach zauważył wiele fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzeń waszych pieniędzy. Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut.

Jak pomagać Ukrainie i nie dać się oszukać? Przede wszystkim należy brać udział tylko w zweryfikowanych i zarejestrowanych zbiórkach, najlepiej organizowanych przez sprawdzone organizacje oraz inicjatywy społeczne. Odradza się natomiast wpłacania pieniędzy na osoby fizyczne lub mało znane firmy, które wcześniej nie angażowały się w działania charytatywne.