MIT: bieganie nie wymaga wcześniejszej rozgrzewki
Nic bardziej mylnego. Bieganie, jak każdy inny trening, należy poprzedzić ćwiczeniami rozgrzewającymi mięśnie. Dzięki temu unikniemy kontuzji, rozciągniemy mięśnie i przygotujemy ciało na duży wysiłek. Przed biegiem nie rozciągaj się statycznie. Sesja stretchingu powinna być wykonywana po przebiegniętym dystansie. Rozciąganie przed biegiem może obniżyć twoje osiągi i narazić stawy na kontuzję.
FAKT: bieganie o poranku i na czczo pomaga schudnąć
To prawda. Wysiłek o poranku skutecznie podkręca metabolizm, a to sprawia, że w ciągu dnia spalamy więcej kalorii. Dodatkowo, biegając przed śniadaniem spalamy tłuszcz zmagazynowany w tkankach. Choć trening na czczo jest bardzo efektywny, to warto pamiętać, że nie każdy dobrze znosi duży wysiłek bez jedzenia. Jeżeli twój organizm buntuje się przeciwko takiej opcji, nie forsuj go na siłę. Bieganie po jedzeniu też przynosi wiele korzyści.
MIT: bieganie nic nie kosztuje
Niestety, nie do końca. Wiele osób koncentruje się na tym, że biegać można wszędzie, a do tego ta forma ruchu nie wymaga specjalnego stroju. Niby tak, ale za jedną rzecz musimy zapłacić niemałe pieniądze - to dobrej jakości buty do biegania. Powinny być doskonale dopasowane do kształtu naszej nogi, odpowiednio miękkie i stabilne, a jednocześnie zapewniać amortyzację, która ochroni stawy przed skutkami silnych uderzeń nóg o nawierzchnię. Ceny dobrych butów biegowych zaczynają się od 400 zł, a te najlepsze mogą kosztować nawet ponad 1000 zł. Cena wydaje się szokująca, ale zapewniamy, że na tym nie warto oszczędzać. Dobre buty nie tylko minimalizują ryzyko groźnych kontuzji, ale także sprawiają, że każdy krok podczas treningu biegowego staje się prawdziwą przyjemnością.
FAKT: bieganie nie jest dyscypliną dla każdego
Na przestrzeni ostatnich lat bieganie stało się tak modne, że wiele osób postanowiło spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Warto jednak pamiętać, że bieg zaliczany jest do sportów wysokowysiłkowych, a co za tym idzie - nie każdy może go uprawiać. Spontaniczne wyruszanie na biegowy szlak bez wcześniejszej kontroli lekarskiej może skutkować kontuzjami lub poważnymi problemami ze zdrowiem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z wadami serca i chorobami płuc, osoby walczące z otyłością oraz problemami stawów. Rozpoczęcie treningów biegowych warto skonsultować z trenerem, który doradzi, jak najlepiej przygotować się do takiego wysiłku.
MIT: kobiety nie powinny biegać podczas miesiączki.
Nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdziłyby, że bieganie w trakcie okresu jest szkodliwe dla zdrowia. Tak naprawdę, wszystko zależy od samopoczucia kobiety. Jeżeli dolegliwości związane z menstruacją nie są zbyt uporczywe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ruszyć na biegowy szlak. Zawodowe sportsmenki regularnie trenują, także podczas miesiączki. Rozwiązaniem są chłonne tampony i wygodna odzież, która nie krępuje ruchów.