Facebook, Snapchat, Instagram czy Twitter nie dla nieletnich. Już wkrótce z serwisów społecznościowych znikną konta młodych osób. Unia Europejska wprowadza przepisy, ograniczające dostęp dzieci do serwisów typu Snapchat czy Facebook - w jednych krajach będzie to 13 a w innych aż 16 lat. Kiedy wejdą w życie? Co się stanie z kontami młodszych osób, jak będzie wyglądała weryfikacja wieku na Facebooku? Dowiedz się na ESKA.pl wszystkiego o ograniczeniu wieku na serwisach społecznościowych
Snapchat nie dla dzieci - od kiedy
Snapchat i inne serwisy społecznościowe nie będą dostępne dla nastolatków. Osoby poniżej 16 roku życia nie będą mogły samodzielnie korzystać z serwisów społecznościowych od 2018 roku. Jak się nieoficjalnie dowiedział Financial Times takie przepisy ustalili członkowie Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że chcą, aby serwisy ograniczyły dostęp młodocianych użytkowników - inaczej, zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, grozić im będzie wysoka kara finansowa (aż do 4 procent ich rocznych światowych obrotów finansowych!). Kraje Unii będą mogły wybrać, czy ograniczenie będzie dotyczyło 16 czy 13latków.
Internet od 16 roku życia - jak to zrobią?
Już teraz regulamin Facebooka ogranicza wiek użytkowników, a i snapchat wymaga podania wieku przy zakładaniu konta. Ale często dzieci kłamią podając wiek, albo zmieniają ustawienia przeglądarki, żeby obejść zabezpieczenia wieku. Jak będzie po wprowadzeniu nowych przepisów w sprawie wieku użytkowników? Prawdopodobnie wszyscy będą musieli przejść weryfikację wieku - na podstawie przesłanego skanu dokumentów (co już się zdarza, przy zablokowanych kontach użytkowników Facebooka, nawet w Polsce), albo podania numeru karty kredytowej.
Facebook, Snapchat, Twitter - jak obejść zabezpieczenia wieku
Na razie nie wiadomo, co serwisy takie jak Snapchat czy Facebook zrobią z kontami młodszych użytkowników. Przepisy przewidują opcję zgody rodziców: ze społeczności będą mogli korzystać nastolatkowie młodsi niż 16 lat, jeżeli dostaną pozwolenie rodziców lub opiekunów. Ponad połowa Polaków na Snapchacie ma mniej niż 17 lat (wg badań napoleoncat.com) w przypadku Instagrama nastolatkowie to ponad 25%, a naTwitterze i Facebooku, to około 10 procent (dane Mobirank)
Macie mniej niż 16 lat? A może wasi ulubieni snapchatterzy albo youtuberzy mają -naście lat? Na pewno chłopaki z Bars and Melody nie poznaliby się przez internet i nie zaczęli razem śpiewać, gdyby przepisy o ograniczeniu wieku weszły wcześniej w życie. Nie byłoby tego występu!