Przesilenie zimowe - czas świętować pierwszy dzień zimy niesamowitymi faktami na temat przesilenia zimowego! Ten dzień jest najkrótszym dniem roku na półkuli północnej. Z tej okazji facebook wypuścił specjalną grafikę, którą polubiło już prawie 2,5 miliona osób. Co to jest przesilenie zimowe, na czym polega, w jaki sposób Google zilustrowało przesilenie zimowe w 2015 - dowiecie się na ESKA.pl.
Przesilenie zimowe - co to takiego?
Przesilenie zimowe to moment, kiedy Słońce w zenicie znajduje się najniżej na niebie, a tym samym jest to najkrótszy dzień w roku a noc najdłuższa w roku. Na półkuli północnej, czyli u nas, ten dzień to 21-22 grudnia. Dzień ten jest uznawany za początek astronomicznej i kalendarzowej zimy.
Przesilenie zimowe - ciekawostki
Dowiedz się więcej o przesileniu zimowym - najkrótszym dniem i najdłuższej nocy w roku.
- W dniu przesilenia zimowego Słońce wstanie najwcześniej na wschodzie Polski - na Podlasiu Słońce wstanie ok 7:40 a zajdzie ok.15:45.
- W wielu kulturach najdłuższa noc była momentem odrodzenia się Słońca, dlatego od wieków w tym okresie ludzie świętowali - rzymianie mieli Saturnalia, w Persji narodziny Mitry, germanie mieli Jul a Słowianie święto godowe. Chrześcijańskie Boże Narodzenie, które zastąpiło te wierzenia, też ma związek z przesileniem zimowym.
- Ze świętowaniem w czasie przesilenia związane są różne tradycje, ale łączy je symboliczne ognisko - zwycięstwo światła nad ciemnością
- Wierzono, że w najdłuższą noc w roku demonom najłatwiej opętać człowieka
- Od dnia przesilenia zimowego, jesteśmy coraz bliżej lata - każdy kolejny dzień jest dłuższy o kilka minut. To stąd powiedzenie: "Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok" (czyli gwałtownie). To z pewnością okazja żeby do świątecznego nastroju dorzucić kolejny powód do radości!