Eurowizja 2025: Nemo (Szwajcaria) po zwycięstwie

i

Autor: Corinne Cumming / Eurovision.tv - mat. prasowe Eurowizja 2025: Nemo (Szwajcaria) po zwycięstwie

O co chodzi?

Eurowizja 2025: zaskakująca decyzja organizatorów. Nowy zakaz dla uczestników

2025-04-28 15:11

Jak co roku, Eurowizja budzi wiele emocji. Tegoroczny konkurs w Bazylei zbliża się wielkimi krokami, a już wkrótce poznamy nowego zwycięzcę. Organizatorzy widowiska zaprezentowali nowe zasady dotyczące wolności wyrażania poglądów, a dokładnie - wykorzystywania flag na miejscu konkursu. Co się zmieniło? Nie brakuje kontrowersji.

69. Konkurs Piosenki Eurowizji organizuje Szwajcaria po zwycięstwie Nemo z utworem "The Code". Zeszłoroczne widowisko przyniosło wiele kontrowersji na tle politycznym, a i w tym roku nie brakuje krytyki wobec udziału Izraela czy reprezentantki Gruzji związanej z partią rządzącą. Organizatorzy podjęli decyzję w sprawie nowej polityki dotyczącej flag.

Eurowizja 2025 - Adonxs z Czech o Steczkowskiej: "jest diwą w tego najlepszym rozumieniu"

Eurowizja 2025: flaga Palestyny będzie dozwolona?

Jak poinformowała duńska telewizja DR, w tym roku publiczność podczas widowiska będzie mogła przynieść ze sobą każdą flagę, która nie łamie prawa w Szwajcarii. To oznacza, że zakazane będą wyłącznie symbole związane z przemocą czy organizacjami terrorystycznymi.

W zeszłym roku pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących odbierania widzom flag innych niż tych należących do państw uczestniczących w Eurowizji. Ochrona odbierała flagi Palestyny, społeczności LGBT+ czy Unii Europejskiej, na co krytycznie zareagowali europosłowie i Komisja Europejska w listach do organizatorów. Tym razem wiele wskazuje na to, że fani widowiska w Bazylei będą mieli większą swobodę ekspresji.

Zobacz też: Justyna Steczkowska zachwyciła faworyta Eurowizji 2025! "Gaja" to jego ulubiona piosenka

Tego nie będą mogli robić uczestnicy

Jednocześnie, uczestniczące w tym roku delegacje nie będą mogły używać innych flag niż ich narodowe symbole. Wszyscy artyści będą mogli posiadać tylko jedną flagę, oficjalnie należącą do ich państwa. W poprzednich latach, uczestnicy często używali flag Unii Europejskiej lub symbolicznie okazywali swoje wsparcie dla społeczności LGBT+. Zwycięzca Eurowizji 2024, Nemo ze Szwajcarii, wspomniało o tym, że rok temu flaga osób niebinarnych nie była dozwolona i trzeba było ją po kryjomu "przemycić" do areny.

Zmiana wywołała krytykę ze strony artystów posiadających pochodzenie z wielu krajów lub należących do jakiejś mniejszości narodowej. Sissal, która na Eurowizji 2025 reprezentuje Danię, wyraziła smutek, że nie będzie mogła korzystać z flagi rodzinnych Wysp Owczych, które należą do Danii.

Póki co, organizatorzy oficjalnie nie skomentowali nowych zasad i wątpliwości związanych z ograniczaniem artystów. Wielu fanów uważa, że zmiana ma na celu uniknięcie używania przez delegacje flag Palestyny. W 2019 roku, na Eurowizji w Tel Awiwie, reprezentanci Islandii wnieśli do green roomu palestyńską flagę w butach i pokazali ją do kamery.

Eurowizja 2025 - o konkursie

69. edycja konkursu odbędzie się w Bazylei w dniach 13, 15 i 17 maja. Polskę reprezentuje Justyna Steczkowska z utworem "Gaja". Polska delegacja poleci na miejsce już 2 maja, a dzień później przejdzie pierwszą próbę na scenie. Artystka wystąpi z numerem 2. w I półfinale. W wydarzeniu bierze udział 37 państw. Zdjęcia wszystkich uczestników znajdziecie w naszej galerii poniżej.

Zobacz też: Eurowizja 2025: zwycięzca przesądzony? Ten kraj już się szykuje na wygraną