Eurowizja 2025: czeski artysta otwarcie o LGBT+. Dzisiejsze pokolenie jest w innym położeniu

i

Autor: materiały Eska.pl

Tylko u nas

Eurowizja 2025: czeski artysta otwarcie o LGBT+. "Dzisiejsze pokolenie jest w innym położeniu"

2025-04-22 8:45

Eurowizja 2025 w Bazylei tuż-tuż. Reprezentantem Czech w tegorocznym konkursie jest wokalista słowackiego pochodzenia – Adonxs. W rozmowie z Eska.pl artysta opowiedział nie tylko o wrażeniu, jakie robi na nim Justyna Steczkowska, ale także o byciu otwarcie częścią społeczności LGBT+. Kim jest 30-letni muzyk?

Spis treści

  1. Eurowizja 2025: Adonxs reprezentuje Czechy
  2. Eurowizja 2025 – reprezentant Czech o reprezentacji LGBT+
  3. "Zostałem pierwszym otwarcie queerowym zwycięzcą ‘Idola’”
  4. Eurowizja 2025 - uczestnicy tegorocznego konkursu z 37 państw

Jednym z 37 uczestników 69. Konkursu Piosenki Eurowizji są Czechy. Południowego sąsiada Polski reprezentuje urodzony na Słowacji artysta Adonxs z utworem „Kiss kiss goodbye”, z którym wystąpi w drugim półfinale. Chłopak został pierwszym otwarcie należącym do społeczności LGBT+ zwycięzcą czesko-słowackiej odsłony „Idola”.

Eurowizja 2025 - Adonxs z Czech o Steczkowskiej: "jest diwą w tego najlepszym rozumieniu"

Eurowizja 2025: Adonxs reprezentuje Czechy

Urodzony w 1995 roku Adam Pavlovčin posługuje się pseudonimem Adonxs. Pochodzi z Myjavy na Słowacji, ale na stałe mieszka w Pradze. Od najmłodszych lat pasjonuje się aktorstwem i muzyką, jako nastolatek był także modelem. Karierę solową prowadzi od 2021 roku. Ma na koncie trzy albumy studyjne. Aktualnie zajmuje 7. miejsce w zakładach przewidujących zwycięzcę Eurowizji 2025.

Eurowizja 2025 – reprezentant Czech o reprezentacji LGBT+

Adonxs otwarcie mówi o przynależności do społeczności osób LGBT+, a jego życie osobiste jest tematem niektórych piosenek. Wziął udział w licznych kampaniach medialnych promujących równość, w tym w dążeniu do zmiany definicji słowa „miłość” w słowniku języka słowackiego na neutralną pod względem płci. W 2022 roku zaśpiewał na marszu przeciwko przemocy po ataku na klub LGBT+ w Bratysławie i otrzymał nagrodę „Cena Inności”. W rozmowie z Eska.pl opowiedział o znaczeniu swojej działalności jako artysta-aktywista.

„Zawsze było dla mnie ważne, zwłaszcza w Słowacji i Czechach, by znormalizować ten temat. Nie robić z tego czegoś innego ani nie stawiać tego na cokole. Nawet w wywiadach zwyczajne mówienie o moim życiu osobistym to zapewne klucz. Nie chcę powiedzieć, że zostałem postawiony w tym miejscu, ale oczywiście w czesko-słowackim show businessie nie ma wielu queerowych artystów, wokół których jest skupienie i atencja, więc ostatecznie to ja byłem tym na swój sposób reprezentantem, co jest niesamowite” - powiedział.

"Zostałem pierwszym otwarcie queerowym zwycięzcą ‘Idola’”

Karierę solową czeski reprezentant rozpoczął tuż po zwycięstwie w siódmym sezonie programu „SuperStar”, czyli czesko-słowackiej wersji formatu znanego w Polsce jako „Idol”. Jak mówi, w ten sposób zyskał nie tylko status pierwszej osoby LGBT+, która wygrała show, ale i odpowiedzialność za młodych ludzi poszukujących osób, z którymi mogą się utożsamić.

„Dzisiejsze pokolenie jest w zupełnie innym położeniu i bardzo się z tego cieszę. Szczerze, nawet jestem trochę zazdrosny, w dobry sposób. Dla mnie, kiedy dorastałem, nie było nikogo, z kim mógłbym się jakoś utożsamić w czesko-słowackim popie czy show businessie. Jakoś wyszło, że zostałem pierwszym otwarcie queerowym zwycięzcą „Idola”. To dało mi status, ale i wielką odpowiedzialność” - wyjaśnił dla Eska.pl.

Eurowizja 2025 - uczestnicy tegorocznego konkursu z 37 państw