ESKA Music Tour w Żaganiu: eskowe gwiazdy na Podzamczu!
Zbliżające się Mikołajki zapowiadają się niezapomniane dzięki ESKA Music Tour w Żaganiu. 6 i 7 grudnia na Podzamczu Pałacu Książęcego odbędzie się koncert w ramach tej trasy. Na scenie pojawią się znane i lubiane gwiazdy polskiej sceny muzycznej:
- 6.12 (piątek) - wystąpi DJ Radia ESKA, CLEO (20:00), ECHA
- 7.12 (sobota) - wystąpi Ikarus Feel i Tymek (21:00)
Wstęp na koncerty jest bezpłatny!
Żagań – miasto jak z bajki
Żagań to urokliwa miejscowość w województwie lubuskim, położona nad samym brzegiem rzeki Bóbr. Wyróżniają ją nie tylko malownicze krajobrazy, ale także turystyczny potencjał. Żagań zachwyca bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, wśród których należy wyróżnić imponujący, barokowy pałac z otaczającym go parkiem. Budowę rezydencji rozpoczęto ok. 1630 roku, z inicjatywy Albrechta von Wallensteina. Obecny wygląd pałacu zawdzięczamy księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord. To właśnie za jej czasów budynek przeżywał prawdziwy rozkwit - został poddany przebudowie i gruntowej renowacji. Arystokratka słynęła z działalności charytatywnej, wspierała sztukę i czynnie udzielała się na europejskich salonach.
Pałac to nie jedyna pamiątka po rodzinie książęcej. Księżna była fundatorką zespołu szpitalnego św. Doroty, w którym obecnie mieści się siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Ze względu na swój wyjątkowy projekt, gmach nazywany jest „żagańskim Hogwartem”.
Niewątpliwym skarbem żagańskiej architektury jest także wieża dawnego kościoła ewangelickiego, zwieńczona ażurową iglicą. Odrestaurowany obiekt pełni obecnie funkcję najwyższej w regionie wieży widokowej. Żeby móc podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta, trzeba pokonać łącznie aż 218 schodów. Zapewniamy jednak, że widok z góry wynagradza turystom poniesiony trud.
Wśród żagańskich obiektów sakralnych wyróżnia się także Poaugustiański Zespół Klasztorny, który uzyskał status Pomnika Historii. Kompleks ten jest perłą na skalę europejską. W swych wnętrzach skrywa on między innymi bibliotekę o wyjątkowym XVIII-wiecznym wystroju i unikatowym pod względem akustycznym sklepieniu szeptanym, dzięki któremu szept jest wyraźnie słyszalny po obu stronach pomieszczenia.
Pancerna stolica Polski
Żagań to także gratka dla miłośników tematyki wojskowej. Znajdziemy tu siedzibę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Przed koszarami na skwerze Czołgisty można z bliska zobaczyć czołgi: T-72, T-55, T-34-85 i M-36 Jackson. Na terenie miasta działa także Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.
Podczas drugiej wojny światowej w Żaganiu działał obóz jeniecki Stalag Luft 3. Z wojskiem związana jest również historia słynnej ucieczki. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z terenu obozu uciekło 76 pilotów. Tylko trójce udało się odzyskać wolność, pozostałych 73 schwytano, a 50 z nich rozstrzelano. Zdarzenie to stało się później inspiracją do stworzenia filmu „The Great Escape” ze Stevem McQueenem w roli głównej. Makietę sektora północnego Stalagu, ekspozycje poświęcone obozom oraz replikę baraku jenieckiego można dziś zobaczyć w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
Żagańskie plenery można oglądać w pierwszej serii serialu „Czterej pancerni i pies” oraz w filmie „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna.