Ekstremalne upały 28.07.2020 - gdzie najcieplej? Ile stopni 28 lipca 2020? Według wielu ekspertów będzie to najcieplejszy dzień w roku. Warto jednak zaznaczyć, że rekord temperatury nie padnie. IMGW przypomniało, że maksymalna temperatura, która została odnotowana w naszym kraju to 40,2 stopnie Celsjusza. Było to w Prószkowie w województwie opolskim, 29.07.1921 roku. Wokół tej temperatury są jednak pewne wątpliwości, ponieważ w Opolu, które znajduje się około 13 kilometrów dalej, tego samego dnia odnotowano 38.0 stopni Celsjusza. Tak czy inaczej, rekord ten jest uznawany.
Upały 28.07.2020 - gdzie, ile stopni?
Upały 28.07.2020 dadzą się mocno we znaki wszystkim, którzy podróżują bez klimatyzacji lub pracują na świeżym powietrzu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne ostrzeżenie przed wysokimi temperaturami. Temperatura maksymalna w Polsce to od 24 stopni Celsjusza na morzem, około 31 stopni Celsjusza w centrum, do nawet 34 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
IMGW podało również, że zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na zachodzie i północy okresami duże z przelotnym deszczem. Późnym wieczorem spodziewane są burze z piorunami, głównie na zachodzie kraju. W czasie burz opady gradu do 3-4 cm średnicy, a także porywy wiatru do 90km/h.
Upały 28.07.2020 - temperatura w nocy
Jaka będzie temperatura w nocy z 28 na 29 lipca 2020? Zachmurzenie umiarkowane lub duże. Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spodziewają się opadów deszczu, burz, zwłaszcza w pasie Kotliny Kłodzkiej, Małopolski, Śląska, przez Mazowsze, po Podlasie. Temperatura minimalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej, do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. W czasie burz zawieje z prędkością 85 km/h.
Upały w Polsce - jak postępować?
- Chroń swój organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem.
- Ogranicz ekspozycję na Słońcu, stosuj odzież - przewiewną, ale kryjącą.
- Uzupełniaj odpowiednie ilości płynów
- Schładzaj się chłodnymi, ale nie zimnymi napojami czy kąpielą
- Korzystaj z klimatyzacji lub wentylacji, ale unikaj skrajnie dużych różnic temperatury powietrza
- Unikaj zbędnego wysiłku fizycznego
- Upewnij się, że Twoje leki/kosmetyki nie będą dodatkowo obciążały organizmu
- Zadbaj o utrzymanie chłodu w pomieszczeniach w których przebywasz.
- Jeśli stosujesz klimatyzację - zamknij drzwi i okna.
- Nigdy, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie.
- Dbaj o zwierzęta.
- Zwróć uwagę na innych, czy nie ma w Twoim otoczeniu osób, które potrzebują pomocy.