Egzaminy próbne 2021 online? Na temat tego pomysłu wypowiedział się wiceminister edukacji Maciej Kopeć. W środę 16 grudnia 2020 minister i wiceminister edukacji przekazali informacje dotyczące zmian w przebiegu matur i egzaminów ósmoklasisty w 2021 roku. W obu przypadkach zmniejszono liczbę zagadnień do przyswojenia. Lista lektur na egzamin ósmoklasisty została skrócona, natomiast maturzyści nie mają obowiązku przystępowania do części ustnej egzaminu maturalnego, jak również na poziomie rozszerzonym.
Na ten moment nie ma jednak informacji, kiedy uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieliby rozpocząć zajęcia w szkołach. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ten, że 18 stycznia do placówek powrócą klasy I-III. Czy to oznacza, że egzaminy próbne odbędą się online, tak jak w ubiegłym roku szkolnym? Na ten temat wypowiedział się wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Członek resortu wyznał, że wolałby, by egzaminy próbne odbywały się na terenie szkoły.
Egzaminy próbne 2021 online czy nie?
Wiceminister edukacji wypowiedział się na temat egzaminów próbnych na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Zapytany o to, czy egzaminy próbne będą z domu czy ze szkoły odpowiedział:
- Trwają prace nad możliwością przeprowadzenia egzaminów online, ale niestety nie da się tego zrobić w tym roku. Chcemy, aby po feriach do szkoły wróciły dzieci z klas I–III, a następnie uczniowie programowo najwyższych klas, którzy przystępują do egzaminów zewnętrznych. Obecnie są zapewnione konsultacje dla tych uczniów, ale nie wszyscy z nich korzystają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do szkół. Tak samo lepszym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie egzaminów próbnych na terenie szkoły. Wolelibyśmy przeprowadzić je tam w sposób kontrolowany, a nie w czasie nierzeczywistym przed komputerem - powiedział.
Opracowane arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego zostaną udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 roku, na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 roku.