Egzamin ósmoklasisty 2025 wydłużony. Tyle czasu uczniowie będą pisać testy!

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE WARSZAWA Egzamin ósmoklasisty 2025 wydłużony. Tyle czasu uczniowie będą pisać testy!

JEST PROJEKT USTAWY

Egzamin ósmoklasisty 2025 zostanie wydłużony. Tyle czasu uczniowie będą pisać testy!

2024-12-18 11:51

Na początku grudnia 2024 uczniowie pisali próbny egzamin ósmoklasisty. Sporo zadań, szczególnie tych z matematyki, sprawiło zdającym problemy i z pewnością wydłużenie czasu trwania testu na koniec szkoły podstawowej przyniesie pozytywny skutek. Co wiadomo, jeśli chodzi o nowelizację projektu ustawy? Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Wydłużony egzamin ósmoklasisty 2025 - ile czasu?

Wydłużony egzamin ósmoklasisty 2025 ma dotyczyć wszystkich uczniów i co ważne nie ma tu żadnego haczyka. Niektórzy obawiali się, że pomysł ten zrodził się dlatego, że lada chwila zostanie zwiększona liczba zadań oraz wzrośnie poziom trudności zadań na teście kończącym naukę w szkole podstawowej. Przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty nie będzie nieść za sobą zmian związanych z zakresem wymagań egzaminacyjnych. Uczeń pisząc egzamin dojrzałości ósmoklasisty 2025 z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowoczesnego ma mieć więcej swobody w rozwiązywaniu poleceń, spokoju w ponownym sprawdzaniu swoich odpowiedzi i finalnie mniejszej presji czasowej. Przygotowany projekt ustawy ma sprawić, że średnie wyniki będą wyższe!

Mamy ODPOWIEDZI próbnego Egzaminu Ósmoklasisty 2024. Kosmicznie trudne zadania?

Do kiedy wolne po świętach 2024? Kiedy uczniowie wracają do szkoły?

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Wydłużony egzamin ósmoklasisty 2025 - ile czasu?

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 sierpnia 2022 dotyczącego szczegółowych warunków oraz sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty pojawił się 17 grudnia 2024. Wydłużenie egzaminu ósmoklasisty ma sprawić, że uczniowie mniej się będą stresować i lepiej się skoncentrują na rozwiązywanych zadaniach. Czas trwania z poszczególnych przedmiotów ma zostać wydłużony o około 25 procent przy jednoczesnym pozostawieniu aktualnych wymagań egzaminacyjnych. Oto dokładne wyliczenia:

  • egzamin ósmoklasisty język polski - aktualnie 120 minut, ma trwać 150 minut;
  • egzamin ósmoklasisty matematyka - aktualnie 100 minut, ma trwać 125 minut; 
  • egzamin ósmoklasisty język obcy - aktualnie 90 minut, ma trwać 110 minut.

Zmienić ma się również to, by uczniowie mogli wnieść na salę egzaminacyjną sprzęt monitorujący zdrowie np. badanie cukru we krwi, leki oraz urządzenia z aplikacją zdrowotną. Nowe przepisy wejdą w życie, gdy zostaną przegłosowane w Sejmie, z dniem następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.