Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 - wymagania. Uczniowie kończący szkołę podstawową powinni zapoznać się m.in. z listą lektur, na której znalazły się utwory z literatury polskiej i światowej, ale również nie mieć problemu z rozwiązywaniem działań na ułamkach, potęgowaniem, obliczeniami procentowymi i tworzeniem wyrażeń algebraicznych. Wymagania na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 mają być takie same, jak w roku szkolnym 2021/2022. Określają one zakres wiedzy i umiejętności z języka polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego, który powinien posiadać uczeń przystępujący do egzaminu. Z testu zwolnieni będą uczniowie, którzy są finalistami/laureatami olimpiady przedmiotowej lub laureatami konkursu przedmiotowego o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim. Jednak pod warunkiem, że jest to przedmiot objęty egzaminem ósmoklasisty.
Rok szkolny 2022/23 - DNI WOLNE. Kiedy nie idziemy do szkoły? [KALENDARZ]
Egzamin ósmoklasisty 2023 - kiedy?
Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023? Centralna Komisja Edukacyjna wyznaczyła dwa terminy, obejmujące trzy dni. Jeden z nich jest terminem dodatkowym, dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym.
Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się:
- 3 maja 2023 r. (wtorek) o godz. 9:00 – język polski
- 24 maja 2023 r. (środa) o godz. 9:00 – matematyka
- 25 maja 2023 r. (czwartek) o godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty to:
- 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) o godz. 9:00 – język polski
- 13 czerwca 2023 r. (wtorek) o godz. 9:00 – matematyka
- 14 czerwca 2023 r. (środa) o godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Rok akademicki 2022/23 - kiedy wolne? Kiedy nie idziemy na studia?
Egzamin ósmoklasisty 2023 - język polski
Wymagania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 z języka polskiego podzielone zostały na ogólne i szczegółowe. Znajdziemy w nich m.in. wymagania dotyczące kształcenia literackiego i kulturowego, kształcenia językowego i tworzenie wypowiedzi. Egzamin trwa 120 minut. Ogólne wymagania egzaminacyjne na egzaminie:
Kształcenie literackie i kulturowe
- Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.
- Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym.
- Rozwijanie zdolności dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami.
- Kształcenie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej.
- Poznawanie wybranych dzieł wielkich pisarzy polskich w kontekście podstawowych informacji o epokach, w których tworzyli (zwłaszcza w klasach VII i VIII).
Kształcenie językowe
- Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia oraz wspólnot: rodzinnej, narodowej i kulturowej.
- Rozwijanie rozumienia twórczego i sprawczego charakteru działań językowych oraz formowanie odpowiedzialności za własne zachowania językowe.
- Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi.
- Kształcenie umiejętności poprawnego pisania zgodnego z zasadami pisowni polskiej.
- Rozwijanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów i w komunikowaniu się.
Tworzenie wypowiedzi
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi pisemnych.
- Rozpoznawanie intencji rozmówcy oraz wyrażanie intencji własnych, rozpoznawanie języka jako działania (akty mowy).
- Rozwijanie umiejętności stosowania środków stylistycznych i dbałości o estetykę tekstu oraz umiejętności organizacji tekstu.
- Poznawanie podstawowych zasad retoryki, w szczególności argumentowania, oraz rozpoznawanie manipulacji językowej.
- Rozbudzanie potrzeby tworzenia tekstów o walorach estetycznych i podejmowania samodzielnych prób literackich.
Samokształcenie
- Rozwijanie szacunku dla wiedzy, wyrabianie pasji poznawania świata i zachęcanie do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości.
- Rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania.
- Rozwijanie umiejętności rzetelnego korzystania ze źródeł wiedzy, w tym umiejętności stosowania cudzysłowu, przypisów i odsyłaczy, oraz szacunku dla cudzej własności intelektualnej.
Egzamin ósmoklasisty 2023 - matematyka
Matematyka na egzaminie ósmoklasisty 2023 to test, którego uczniowie obawiają się najbardziej. Dlatego warto sprawdzić, jakie są wymagania na egzaminie i na czym warto skupić swoją uwagę podczas nauki.Tutaj, podobnie jak w przypadku języka polskiego, wymagania zostały podzielone na ogólne i szczegółowe. Ogólne obejmują: sprawność rachunkową, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji, rozumowanie i argumentacja. Z kolei w przypadku wymagań szczegółowych zawarto m.in.: liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym, działania na liczbach naturalnych, liczby całkowite, ułamki zwykłe i dziesiętne, działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych, obliczenia praktyczne, potęgi o podstawach wymiernych, pierwiastki, tworzenie wyrażeń algebraicznych z jedną i z wieloma zmiennymi, przekształcanie wyrażeń algebraicznych. Egzamin trwa 100 minut. Ogólne wymagania egzaminacyjne wyglądają następująco:
Sprawność rachunkowa
- Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych pisemnie oraz wykorzystywanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.
- Weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania.
Wykorzystanie i tworzenie informacji
- Odczytywanie i interpretowanie danych przedstawionych w różnej formie oraz ich przetwarzanie.
- Interpretowanie i tworzenie tekstów o charakterze matematycznym oraz graficzne przedstawianie danych.
- Używanie języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników.
Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji
- Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretowanie pojęć matematycznych i operowanie obiektami matematycznymi.
- Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.
Rozumowanie i argumentacja
- Przeprowadzanie prostego rozumowania, podawanie argumentów uzasadniających poprawność rozumowania, rozróżnianie dowodu od przykładu.
- Dostrzeganie regularności, podobieństw oraz analogii i formułowanie wniosków na ich podstawie.
- Stosowanie strategii wynikającej z treści zadania, tworzenie strategii rozwiązania problemu, również w rozwiązaniach wieloetapowych oraz w takich, które wymagają umiejętności łączenia wiedzy z różnych działów matematyki.
Egzamin ósmoklasisty 2023 - język nowożytny
W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 wymagania egzaminacyjne z języka obcego nowożytnego odpowiadają poziomowi A2. W tym przypadku również zostały one podzielone na wymagania ogólne i szczegółowe. W ogólnych znalazła się m.in. znajomość środków językowych, rozumienie, tworzenie, reagowanie i przetwarzanie wypowiedzi. Egzamin trwa 90 minut. Ogólne wymagania egzaminacyjne wyglądają następująco:
Znajomość środków językowych
- Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.
Rozumienie wypowiedzi
- Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka, a także proste wypowiedzi pisemne, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Tworzenie wypowiedzi
- Uczeń samodzielnie formułuje krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Reagowanie na wypowiedzi
- Uczeń uczestniczy w rozmowie i w typowych sytuacjach reaguje w sposób zrozumiały, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, w formie prostego tekstu, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Przetwarzanie wypowiedzi
- Uczeń zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.