Egzamin ósmoklasisty

i

Autor: Anna Bobrowska/KFP/REPORTER

Egzamin ósmoklasisty 2021 - czy da się nie zdać testów? [ZASADY, KRYTERIA]

2021-02-15 11:56

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Już w maju, uczniowie przystąpią do swoich testów i będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę. Wiele z nich zastanawia się jednak nad kwestią zaliczenia. Czy egzaminu ósmoklasisty, podobnie do egzaminu maturalnego można nie zdać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - czy da się nie zdać testów? Jakie są zasady i kryteria? To powinno zainteresować tegorocznych ósmoklasistów! W 2021 roku uczniowie podejdą do swoich egzaminów podsumowującym wiedzę zdobytą w szkole podstawowej już w maju. Testy zostały zaplanowane na drugą połowę miesiąca, dokładnie 25 maja i rozpoczną się tradycyjnie językiem polskim. W kolejnych dniach na młodzież będzie czekać królowa nauk - matematyka oraz język obcy nowożytny. Ze względu na pandemię, uczniowie mają nie tylko więcej czasu na opanowanie materiału, ale także testy będą nieco łatwiejsze. Ministerstwo Edukacji narodowej wprowadziło lekką modyfikację arkuszy, a w dodatku została zmniejszona lista lektur obowiązkowych.

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Egzamin ósmoklasisty - czy da się nie zdać testów?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, dlatego musi przystąpić do niego każdy uczeń. Jeśli jednak ktoś do niego nie podejdzie, nie ma szans na promocję do szkoły średniej, a w dodatku grozi mu powtarzanie klasy. A jak w takim razie wygląda sytuacja, kiedy ktoś podejdzie do testów i otrzyma z nich niewiele lub 0 punktów? Spokojnie - egzaminów ósmoklasisty nie da się nie zdać. Jednak warto się postarać i napisać go je bardzo dobrze, ponieważ otrzymane punkty są bardzo ważne w rekrutacji do liceum lub technikum.

Egzamin ósmoklasisty - ZASADY, KRYTERIA

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas ósmych, dlatego aby skończyć edukację w szkole podstawowej, trzeba do niego przystąpić. Odbywa się w trzech dniach i trwa:

  • egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, a uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mają wydłużony czas do maksymalnie 180 minut
  • egzamin z matematyki trwa 100 minut, a uczniowie ze specjalnymi zaświadczeniami mogą pisać go maksymalnie 150 minut
  • egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut, a dla uczniów z zaświadczeniami maksymalnie 135 minut

W trakcie testów ósmych klas, każdy uczeń siedzi przy osobnym stoliku. Co ważne, oprócz arkuszy mogą znajdować się na nim tylko przybory do pisania, takie jak: długopis lub pióro z czarnym tuszem, a na egzaminie z matematyki również linijka. Ponadto na salę egzaminacyjną nie można wnosić słowników, kalkulatorów, telefonów komórkowych czy też innych urządzeń elektronicznych, a także jedzenia.

Szkoła - typowe teksty nauczycieli

Pytanie 1 z 14
Dzwonek/przerwa jest dla ...