Egzamin ósmoklasisty - pierwsza strona arkusza może wywołać niemałe poruszenie wśród uczniów, którzy już we wtorek 16 czerwca rozpoczną sesję egzaminacyjną. W związku z pandemią koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zmienić terminy odbywania się egzaminów ósmoklasisty. Podczas jednej z konferencji w kwietniu, Dariusz Piontkowski zapowiedział, że uczniowie z całej Polski przystąpią do rozwiązywania arkuszy w czerwcu, a dokładnie w dniach 16, 17 i 18 czerwca. Wyniki z egzaminu ósmoklasisty będą jednym z czynników decydujących o przyjęciu ucznia do wybranej przez niego szkoły średniej. Poza samymi egzaminami, ważne będą oceny oraz punkty przyznane za szczególne osiągnięcia. Zasady przyznawania punków podczas rekrutacji do szkół średnich to coś, z czym powinien zapoznać się każdy ósmoklasista.
Jako że egzamin ósmoklasisty 2020 odbędzie się nie w kwietniu, jak początkowo planowano, a właśnie w czerwcu, wszyscy zdający otrzymają arkusz z nieaktualnym już szczegółem. Za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna wystosowała specjalny apel do wszystkich zdających. Ma to na celu zapobiec niepotrzebnemu niepokojowi i zadawaniu pytań pilnującej uczniów komisji.
Egzamin ósmoklasisty 2020 - błąd w arkuszu?
W marcu, gdy arkusze były oddawane do druku, nikt nie spodziewał się tego, że sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli na odbywanie się egzaminów, zarówno maturalnych, jak i właśnie ósmoklasisty, w ustalonych na początku roku szkolnego 2019/2020 terminach. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie wprowadziła żadnych zmian w testach. Na stronie pojawiła się ważna informacja dla wszystkich zdających.
Ze względu na zmianę terminu egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym w 2020 r., na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu ósmoklasisty, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (w kwietniu 2020 r.; druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.).
Egzamin ósmoklasisty 2020 będzie trwał trzy dni. 16 czerwca uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 17 czerwca z matematyki, a 18 czerwca z języka obcego nowożytnego.