Dziura ozonowa nad Polską 2018 - naukowcy przeprowadzili pomiary satelitarne ozonu z ostatnich 30 lat i wyniki wyraźnie pokazują, że warstwa ozonowa w atmosferze ziemskiej zmniejsza się, ale jednocześnie jest coraz cieńsza. W dodatku, nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Jednym z mocniejszych powodów jest zmiana klimatyczna - globalne ocieplenie. Eksperci biorą też pod uwagę, że winne są związki chloru i bromu.
Dziura ozonowa nad Polską 2018 - wyniki
Wyniki przeprowadzili naukowcy ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Gazeta Wyborcza poinformowała: - Choć po wprowadzeniu zakazu używania freonów stężenie ozonu na wysokości ponad 30 km znacznie wzrosło, to ciągle ubywa ozonu w dolnej części stratosfery (sięgającej wysokości 24 km) rozciągającej się w pasie od 60 st. szerokości geograficznej południowej do 60 st. szerokości geograficznej północnej (ten obszar obejmuje m.in. Polskę). Nie wiadomo, dlaczego dopiero teraz odkryto ten poważny problem, skoro można było dostrzec go wcześniej.
W 1987 roku podpisano protokół montrealski mający na celu ochronę środowiska. Wszystkie państwa, które go podpisały musiały wyeliminować z użycia substancje niszczące powłokę ozonową.
Wiosna 2018 - pogoda długoterminowa ujawnia, kiedy będzie ciepło. Dzień robi się coraz dłuższy i niektóre osoby już z niecierpliwością czekają na mocniejsze promienie słońca. Będzie to powód, by wyciągnąć i rozpalić grilla lub ruszyć w wycieczkę rowerową
Dziura ozonowa - co to jest?
Dziura ozonowa to proces polegający na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze. Sam ozon to warstwa, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Bez niej życie na Ziemi byłoby niemożliwe.