Dzień Świętego Marcina: kiedy obchodzimy? Jakie są tradycje? To bardzo ważne święto, które hucznie obchodzone jest w Poznaniu na ulicy Świętego Marcina. To właśnie tam odbywa się festyn i pochód na czele ze świętym Marcinem, który z rąk prezydenta miasta odbiera klucze. Z tym dniem w Wielkopolsce wiąże się również ciekawa tradycja przyrządzania gęsi i wypiekania rogali świętomarcińskich. Skąd się wzięły te zwyczaje? Kiedy obchodzimy Dzień Świętego Marcina?
Kiedy jest Dzień Świętego Marcina?
Dzień Świętego Marcina wypada w ten sam dzień co Dzień Niepodległości, czyli 11 listopada. W tym roku będziemy go więc obchodzić w środę.
Dzień Świętego Marcina: tradycje i zwyczaje
11 listopada to dzień wspomnienia św. Marcina. To właśnie wtedy szczególnie w Wielkopolsce, ale też innych regionach Polski, jest tradycja pieczenia gęsi i konsumowania rogali marcińskich. W trakcie święta organizowane są również barwne pochody, w trakcie których dzieci niosą latarki lub lampiony.
Gęsina na świętego Marcina
Od stuleci na świętego Marcina obowiązywał zwyczaj zanoszenia do dworu, klasztorów czy kościołów tłustych gęsi. Dlaczego? To właśnie jesienią te ptaki są najtłuściejsze i najdorodniejsze. W niektórych miejscowościach jest również organizowany konkurs na najokazalszą gęś.
Rogale świętomarcińskie
Na św. Marcina piecze się różnej wielkości rogale z nadzieniem makowym, marcepanowym, orzechowym, a nawet z powidłami. Są one wykonane z ciasta drożdżowego lub kruchego i mają kształt podkowy konia. Dawniej, kobiety wręczały swoim mężczyzną dorodne rogale.