W inicjatywie Grupy LEGO przekonujecie, aby poświęcić pół godziny dziennie na rodzinną zabawę. Czy rzeczywiście 30 minut zabawy dziennie może pozytywnie wpłynąć na więzi rodzinne?
Oczywiście! 30 minut dziennie wspólnej zabawy może wydawać się niewielką ilością czasu, ale jej wartość dla relacji rodzinnych jest ogromna. W codziennym zabieganym życiu łatwo zapominamy, jak ważny jest taki czas. Dlatego warto chociaż te pół godziny w ciągu dnia przeżyć świadomie. Z dala od telefonów, ekranów, bez mieszania zupy jedną ręką i analizowania w głowie, co jeszcze mamy do zrobienia. Być tylko „tu i teraz” ze swoimi dziećmi.
Zabawa pozwala dorosłym, wejść w świat swoich pociech, a tym samym lepiej zrozumieć ich emocje, potrzeby, to jak postrzegają świat. W badaniu LEGO Play Well 2024 aż 89% rodziców podkreśla, że wspólna zabawa poprawia komunikację, a 87% widzi w niej okazję do wzmocnienia rodzinnych więzi. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wspólna zabawa daje rodzicom niepowtarzalną możliwość bycia razem w pełni ze swoimi pociechami, a to jest coś, co dzieci zapamiętują na długo, bo pozwala im poczuć się ważnymi członkami rodziny.
Znam rodziców, którzy na początku byli sceptyczni, czy wystarczy te 30 minut dziennie, ale szybko odkrywali, jak wiele radości i spokoju daje wprowadzenie takiego czasu do swojej codziennej rutyny. Oczywiście nie chodzi o to, by spędzać czas z dzieckiem z zegarkiem w ręku, a jedynie o wypracowanie pewnego nawyku świadomego spędzania czasu z dzieckiem.
Co więcej, badanie, o którym wspomniałam wcześniej, pokazuje, że rodziny, które bawią się razem, oceniają wyżej poziom swojego szczęścia. A czy wszyscy nie chcemy być bardziej szczęśliwi?
Jakie przeszkody utrudniają nam wspólną zabawę z dzieckiem i jak je pokonać?
Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice, jest brak czasu. W badaniu LEGO Play Well 2024 aż 86% rodziców i dzieci wyraziło chęć spędzania więcej czasu na wspólnej zabawie, jednak codzienne obowiązki stają na przeszkodzie. Warto pamiętać, że dużo na głowie mamy nie tylko my dorośli, kiedy próbujemy pogodzić zobowiązania zawodowe z domowymi, ale też nasze dzieci, których grafiki bywają przepełnione. Sama jako mama doskonale rozumiem te wyzwania – czasem po prostu wydaje się, że doba jest za krótka, ale właśnie dlatego zabawa powinna znaleźć się na liście naszych priorytetów, żeby przestać spychać ją na dalszy plan.
W najbardziej szalone dni, pomocne może okazać się wplecenie zabaw w nasze codzienne życie. To sprawdza się szczególnie przy młodszych dzieciach, gdzie możemy – na przykład podczas gotowania wspólnie bawić się w restaurację. Wspólnymi aktywnościami mogą też być spacer czy sport, innego dnia czytanie książek, a kolejnego po prostu wspólne siedzenie na dywanie i budowanie najwyższej wieży z klocków.
Co drugi rodzic w badaniu przyznaje, że ma problem z wymyślaniem zabaw. Skąd zatem czerpać pomysły?
Wiem, jak trudno bywa wymyślić codziennie nowe aktywności, szczególnie gdy jesteśmy zmęczeni. Badanie LEGO pokazuje, że ponad połowa rodziców zmaga się z tym problemem. Dlatego w ramach naszej inicjatywy „Pół godziny dla rodziny”, stworzyliśmy scenariusze zabaw angażujące całą rodzinę. Takie gotowe pomysły to świetna pomoc dla rodziców, którzy chcą spędzić czas z dziećmi, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć. Każdy z pomysłów przygotowany jest tak, by mimo gotowych rozwiązań zostawiał sporo przestrzeni na kreatywność i pomysłowość dzieci.
Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię i często wystarczy tylko minimalna podpowiedź, by zacząć niesamowitą zabawę, według ich inicjatywy. W gabinecie często zaczynam pracę od zbudowania z klocków czegoś prostego, a później pomysły dzieci prowadzą nas w zupełnie nowe kierunki. Pozwalają mi odkryć, to co jest dla nich ważne, ich troski i marzenia. Dzieci naprawdę znają się na zabawie i warto im pozwolić się prowadzić!
Jakie są korzyści z oddania sterów w zabawie dzieciom?
Kiedy to dzieci mają kontrolę nad tym, co robimy, czują się ważne i pewne siebie. To wspaniały sposób na budowanie ich samodzielności i rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, kształtowanie autonomii. Zabawa, to taka bezpieczna przestrzeń, w której dzieci mogą być sobą w 100%. Z moich obserwacji wynika, że dzieci uczą się w takich sytuacjach nie tylko kreatywności, ale również tego jak współpracować, rozwiązywać konflikty i radzić sobie z porażkami. Rozwijają się dzięki niej w każdym obszarze.
Badania LEGO Play Well 2024 potwierdzają, że zabawa jest doskonałym narzędziem do rozwijania kluczowych umiejętności takich jak kreatywność, rozwiązywanie problemów, czy komunikacja. Warto więc pozwolić dzieciom prowadzić zabawę, nawet jeśli na początku wydaje nam się, że pomysły dzieci nie do końca są właściwe. Jeśli tylko są one bezpieczne, pozwólmy im eksperymentować. Niech same przekonają się, że wieża ułożona w dany sposób runie i odkryją, jak zbudować ją lepiej. Kiedy dajemy dzieciom przestrzeń do samodzielnego kierowania zabawą, pokazujemy im, że ich pomysły i decyzje są ważne, że mają prawo popełniać błędy i uczyć się na nich, że wierzymy w ich możliwości. Samodzielnie podejmowane decyzje budują dziecięce poczucie sprawczości, a to coś, czego potrzebuje każde dziecko!