niebo

i

Autor: Canva

Astronomia

Do Ziemi zbiża się ogromna Asteroida. "Zabójca planet" może spowodować znaczące zmiany klimatyczne

2024-06-27 19:52

Agencja NASA poinformowała, że w stronę Ziemi zbliża się potężna asteroida, która ma rozmiary zbliżone do Mount Everestu. Gdyby doszło do jej zderzenia z naszą planetą, siła rażenia byłaby tak potworna, że w jej bezpośrednim sąsiedztwie nie pozostałoby zupełnie nic.

Na samym początku warto wiedzieć, że asteroidy mijają Ziemię niemal każdego dnia. Jednak są to małe obiekty, które w żaden sposób nie zagrażają naszej planecie. Tym razem NASA poinformowała jednak, że w naszą stronę zbliża się gigantyczna asteroida zaliczana do tzw. zabójców światów. Co więcej, podobnego obiektu w tak bliskim sąsiedztwie Ziemi nie widziano od ponad 100 lat. Jego zderzenie z naszą planetą miałoby katastrofalne skutki. Mowa o Asteroidzie 2011 UL21 wielkości Mount Everestu. Obiekt będzie możliwy do zaobserwowania na niebie późnym wieczorem 27 czerwca.

Horoskop na 2024 dla wszystkich znaków zodiaku. Te trzy znaki będą miały wyjątkowy rok

Asteroida 2011 UL21 - kiedy?

To jedna z największych asteroid, które przeleciały obok naszej planety w ciągu ostatnich 125 lat. Naukowcy uważają, że jest to obiekt, który jedynie potencjalnie zagraża Ziemi. Gdyby doszło do jego zderzenia z kulą Ziemską czekałaby nas dramatyczna zmiana klimatu. Warto jednak wyjaśnić niezwykle istotną rzecz - astronomowie wolą jedynie dmuchać na zimne i jako tak zwane potencjalnie niebezpieczne asteroidy traktują nawet te obiekty, które mijają nasza planetę w sporej odległości. Asteroida 2011 UL21 ma zbliżyć się do Ziemi na odległość czterech milionów mil.

Ta asteroida jest większa niż 99 proc. wszystkich znanych obiektów znajdujących się w niedalekiej odległości od Ziemi. Jednak nigdy nie zbliży się aż tak blisko Ziemi - zaznacza Europejska Agencja Kosmiczna.

Zdarzenie będzie miało miejsce 27 czerwca. Największe zbliżenie do Ziemi odbędzie się o godzinie 22:15. Osoby zainteresowane astronomią będą mogły zaobserwować ją przez teleskopy.