Dmitrij Mendelejew - 8 faktów na 182. rocznicę urodzin chemika

i

Autor: Fot. Google Doodle Dmitrij Mendelejew - ciekawostki z życia naukowca

Dmitrij Mendelejew - 8 zaskakujących faktów na 182. rocznicę urodzin twórcy tablicy Mendelejewa

2016-02-08 14:31

Google Doodle świętuje 182. rocznicę urodzin Dmitrija Mendelejewa, rosyjskiego chemika, który życia miał równie bujne, co fryzurę. Na ESKA.pl dodatkowo znajdziecie 8 najciekawszych faktów z życia słynnego chemika.

Dmitrij Mendelejew - 182. rocznica urodzin wypada 8 lutego 2016 i z tej okazji mamy specjalne Google Doodle! Sprawdź, kim był Dmitrij Mendelejew, oprócz tego, że był autorem tablicy Mendelejewa.

Kim był Dmitrij Mendelejew

Dmitrij Mendelejew urodził się w 1834 roku w Tobolsku, zmarł 2 lutego 1907 w Petersburgu. Był rosyjskim chemikiem, a także odkrywcą prawa okresowości pierwiastków. To właśnie Dmitrij Mendelejew w 1871 roku stworzył znaną do dziś tablicę Mendelejewa. Naukowiec zmarł w 1907 w Petersburgu. Specjalnie z okazji 182. rocznicy urodzin naukowca Google przegotowało Doodle, a my wybraliśmy 8 zaskakujących faktów na temat życia Mendelejewa.

Dmitrij Mendelejew - 8 faktów z życia

 

  1. Charakterystyczną cechą w wyglądzie Dmitrija Mendelejewa była potężna broda i strzecha włosów. Chemik strzygł je tylko raz do roku, przed nadejściem letnich upałów.
  2. Chemik był tzw. nocnym markiem, wstawał późno, dopiero koło południa i pracował do 3-4 w nocy.
  3. Dmitrij Mendelejew był najmłodszy ze swojego rodzeństwa. Przyszedł na świat jako siedemnaste dziecko.
  4. Przez wiele lat pracował nad swoją tablicą, dlatego bardzo oburzał go mit głoszący, że zobaczył ją nagle we śnie.
  5. Przewidział dokładne właściwości licznych pierwiastków m.in. polonu odkrytego jeszcze za jego życia przez państwa Curie.
  6. Naukowiec był nałogowym palaczem. Mendelejew palił dużo papierosów, których niedopałki wrzucał do wiadra z wodą stojącego obok jego biurka.
  7. Dmitrij Mendelejew na starość stracił wzrok, jednak odzyskał go w 1903 roku po operacji katarakty.
  8. Naukowiec był bardzo ceniony przez ówczesną władzę. Do tego stopnia, że darowano mu bigamię i pozwolono na zawarcie ślubu wcześniej niż 7 lat po rozwodzie jak stanowiło prawo. Gdy rosyjski arystokrata zwrócił się do cara po zgodę na wcześniejszy ślub i powołał się na przypadek Mendelejewa, car odpowiedział: - To prawda, że Mendelejew ma dwie żony, ale przecież mam tylko jednego Mendelejewa.

KL