Konkurs Eurowizji trwa nieprzerwanie od 1956 roku. Według regulaminu, w konkursie piosenki mogą brać udział jedynie kraje, których publiczni nadawcy należą do Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Jest to impreza, która przyciąga przed telewizory miliony widzów, którzy z zapartym tchem śledzą poczynania własnych reprezentantów, jak również przysłuchują się wykonawcom z konkurencyjnych państw. Jednak, jak się okazuje, nie tylko Europejczycy są fanami Eurowizji. Oglądają ją również widzowie z Australii, która od 2015 roku również wystawia swoich muzyków na scenę, aby rywalizować z innymi artystami. Wyjaśniamy dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Eurowizja 2022 - aplikacja. Jak głosować na Polskę?
Dlaczego Australia uczestniczy w Eurowizji?
W 2014 roku organizatorzy Eurowizji zgodzili się na gościnny występ Jessici Mauboy z Australii wykonującej utwór „Sea of Flags”. Artystka pojawiła się na scenie w trakcie tzw. przerwy interwałowej w podczas drugiego półfinału, który odbył się 8 maja 2014 roku w B&W Hallerne w Kopenhadze. kiedy to konkurs zwyciężyła sławna drag queen Conchita Wurst, reprezentantka Austrii. Okazało się, że finał tej edycji zgromadził przed telewizory 3 miliony australijczyków.
Takie statystyki i zaangażowanie Australii zostało docenione przez organizatorów konkursu, więc w następnym roku powzięli jeszcze poważniejsze decyzje na temat udziału Australii w muzycznej rywalizacji. 10 lutego 2015 roku Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że australijski nadawca weźmie udział w 60. Eurowizji. Stacja SBS dostała zgodę na jednorazowy udział w konkursie i została zwolniona z brania udziału w półfinale. Kraj ten reprezentowała Guy Sebastian, która w 2015 roku z utworem „Tonight Again” i 196 punktami zajęła 5. miejsce.
Po zakończeniu 60. edycji, Australia wystąpiła do organizatora z prośbą o udział w 61. edycji konkursu. Po licznych dyskusjach pomiędzy EBU a australijskim nadawcą SBS, w listopadzie 2015 roku ustalono, że Australia będzie uczestnikiem 61. Edycji Eurowizji, a ponadto weźmie udział w półfinale. Decyzja EBU wzbudziła sporo kontrowersji i pojawiły się liczne pytania kierowane z innych krajów, chociażby o miejsce organizowania konkursu w przypadku kiedy wygra Australia. Organizatorzy wyjaśnili, że wówczas Australia będzie współorganizatorem w jednym z krajów europejskich. W kolejnych latach Australia również wyrażała chęć wzięcia udziału w konkursie i corocznie dostaje taką zgodę.