spadające gwiazdy

i

Autor: pixabay.com

Deszcz meteorów w styczniu 2023! Kiedy i gdzie oglądać zjawisko w Polsce?

2022-12-18 10:17

Na początku 2023 roku pojawi się deszcz meteorów, którego nie można przegapić! Fani astronomicznych zjawisk zobaczą na niebie Kwadrantydy. I chociaż nie są tak popularne jak Perseidy, Geminidy i Leonidy, to pojawi się ich całkiem sporo w pierwszym tygodniu nowego roku! Kiedy i gdzie oglądać?

Kwadrantydy urządzą sobie niezły pokaz nad naszymi głowami. Drugi najaktywniejszy Rój Meteorów ponownie rozpocznie nowy rok, a to wszystko będziemy mogli podziwiać prosto z Ziemi. Co ciekawe, to jeszcze nie koniec podniebnych atrakcji, bo 22 stycznia będziemy również świadkami, jak Wenus i Saturn znajdą się bardzo blisko siebie! Wszyscy fani astronomicznych zjawisk na pewno już zacierają ręce. Jeżeli chodzi o kwadrantydy, to miejscem z którego wylatują jest Gwiazdozbiór Walarza. Mówi się, że odłamki, które wlecą w naszą atmosferę mogą mieć nawet 500 lat! Właśnie wtedy pierwszy raz oderwały się od planetoidy 2003 EH1 z grupy Amora. Według wyliczeń będzie 120 zjawisk widocznych gołym okiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Horoskop na 2023. Dla trzech znaków zodiaku ten rok będzie wyjątkowy!

NAJPOTĘŻNIEJSZE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE [Porsche Taycan Turbo S, Mercedes EQS i inne] | ESKA XD - Prosto z salonu #64

Deszcz meteorów 2023 styczeń. Kiedy oglądać?

Kwadrantydy może nie są tak widowiskowe i popularne jak Perseidy, Leonidy i Geminidy, ale również potrafią zwrócić na siebie uwagę. W 2023 roku rój meteorów będzie widoczny od 1 do 7 stycznia. I chociaż „spadające gwiazdy” będzie można podziwiać przez cały tydzień, to najlepiej widoczne będą tylko przez 4-6 godzin. W ciagu zaledwie 60 minut kwadrantydów ma być 100, a nawet 120! W Polsce pierwszy deszcz będzie najlepiej widoczny 3 stycznia o godzinie 22:00. Niestety w tym roku pokaz odbywa się podczas pełni Księżyca, więc jasne światło może utrudnić dostrzeżenie wszystkich meteorów.

Kwadrantydy 2023 w Polsce. Gdzie oglądać?

Deszcz kwadrantydów będzie można obserwować praktycznie w całej Polsce. Całość można śledzić gołym okiem, ale najlepiej robić to w miejscu dalekim od miejskiego światła. W przypadku, jeżeli pełnia Księżyca uniemożliwi zobaczenie odłamków planetoidy, pojawi się wiele transmisji z tego wydarzenia w serwisie YouTube. Pomocny może okazać się również teleskop. Jeżeli jesteście dumnymi posiadaczami takiego instrumentu, to na pewno będzie się pomocny w pierwszym tygodniu 2023 roku.

Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?