Depresja - gdzie szukać pomocy i kto leczy? Warto znać odpowiedzi na te podstawowe pytania. Zaburzenie psychiczne cechują się brakiem czerpania radości z życia, przygnębieniem, brakiem energii oraz negatywnymi myślami. Takie objawy muszą utrzymywać się u chorego minimum dwa tygodnie. Depresja najczęściej występuje u osób, u których w rodzinie pojawiały te dolegliwości - jest to unormowane genetycznie. Co najważniejsze z problemem mogą zmagać się osoby osoby w każdym wieku.
Depresja - gdzie szukać pomocy?
Depresja u dzieci i młodzieży występuje coraz częściej. Dla takich osób należy szukać pomocy w pierwszej kolejności w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jeśli przez długi czas będziesz czuć przygnębienie, niechęć do życia lub brak energii, to szukaj pomocy wśród bliskich. Porozmawiaj i opowiedz komuś zaufanemu o tym, co się z tobą dzieje. Co jeszcze należy zrobić w przypadku problemów z depresją?
- Wybierz się do swojego rodzinnego lekarza - internisty
- Umów się na wizytę do psychoterapeuty bądź psychiatry
- Nie wstydź się mówić innym o swoim problemie
- Wypożycz książkę o tym, jak wyjść z depresji
Hannah Baker z serialu 13 powodów to postać, która wywołuje skrajne emocje wśród widzów głośnej produkcji Netfliksa.
Jeśli chcesz być anonimowy możesz skorzystać z telefonów zaufania. Lista telefonicznych linii zaufania, które będą pomocne poniżej:
- 116 111 - bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi. Z konsultantami Pod numerem 116 111 bez wstydu można się podzielić swoimi troskami i problemami. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz.
- 22 654 40 41 - Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA - czynny w poniedziałki i czwartki 17.00 – 20.00
- 800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Bezpłatny numer czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Osoby, które zadzwonią po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy, mogą nagrać się na sekretarkę, przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Pedagodzy, psycholodzy, a także prawnicy udzielają potrzebnegowsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji: www.brpd.gov.pl/telefon-zaufania
Z depresją walczył m.in. Chester Bennington z Linkin Park. Jego historia pokazuje, że walka z tym zaburzeniem nie jest łatwa. Pamiętajcie jednak o tym, że da się ją pokonać!
Znana jest oficjalna przyczyna śmierci wokalisty Chestera Benningtona z Linkin Park.