Wielkanoc 2020 przełożona na wrzesień? Wyjaśniamy, co może się zmienić! Pandemia koronawirusa zatrzymała cały świat. W Polsce zamknięte zostały szkoły oraz uczelnie, a uczniowie mają przymusową przerwę od szkoły. Proszeni są jednak o pozostanie w domach, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięciu uległy również kina, teatry, filharmonie, opery, galerie handlowe, puby, restauracje oraz bary, aby jak największa część społeczeństwa pozostała w domach. Ze względu na to, że zabronione zostały imprezy masowe oraz większe zgromadzenia ludzi, zmiany zostały wprowadzone również w kościołach. Wierni otrzymali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach, aby nie ryzykowali swojego zdrowia, a nawet życia. W sieci oraz w telewizji dostępne są transmisje z nabożeństw, dzięki którym wierni mogą chociaż w ten sposób w nich uczestniczyć. Coraz częściej pojawiają się obawy, dotyczące Wielkanocy. Czy odbędzie się ona w planowanym terminie?
Wielkanoc 2020 przełożona na wrzesień?
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, który został podpisany przez kardynała Roberta Saraha – prefekta kongregacji oraz zatwierdzony mandatem Papieża na rok 2020. Z dokumentu wynika, że Wielkanoc, która jest sercem całego roku liturgicznego, nie może zostać przeniesiona na inny czas. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono jednak zmiany, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Księża diecezjalni będą mogli odprawiać liturgie Triduum Paschalnego w swoich parafiach, ale bez fizycznej obecności swoich wiernych.
Polecany artykuł:
Odprawiana w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego powinna zostać przełożona na późniejszy termin, natomiast podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej, kapłani proszeni są o ominięcie rytuału mycia stóp. Według zaleceń kongregacji, Procesja Najświętszego Sakramentu do ciemnicy nie powinna się odbyć, dlatego Najświętszy Sakrament powinien zostać w tabernakulum. Zaleca się również przeniesienie na inny czas procesji oraz innych przejawów pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Zasugerowano, że nową datą może być 14 i 15 września.