Spis treści
- Kiedy OSTATNIA zmiana czasu w Polsce? DATA
- Czy to OSTATNIA zmiana czasu 2024 w Polsce?
- Dlaczego zmieniamy czas na zimowy? Skąd pomysł?
Czy to OSTATNIA zmiana czasu 2024 w Polsce? Wreszcie zapadła konkretna decyzja związana z koniecznością przesuwania wskazówek zegarków. A sam temat zmiany czasu wraca do nas co najmniej dwa razy w roku. Zarówno przed jak i pod koniec zimy. Parlament Europejski od wielu lat prowadzi dyskusję, tworzy ankiety oraz przeprowadza badania, w których udział biorą mieszkańcy Starego Kontynentu. Jedno z takich badań wyraźnie pokazało, że zmiana czasu na letni powinna być tą ostatnią i później nie powinno się ruszać zegarków. Pojawiły się apele, petycje oraz strony w mediach społecznościowych popierające to, by pozostać przy czasie letnim.
Kiedy OSTATNIA zmiana czasu w Polsce? DATA
Ostatnia zmiana czasu w Polsce, ale i całej Europie miała nastąpić w marcu 2022. Decyzja była już niemal podjęta, jednak w wyniku pojawienia się trudnej sytuacji epidemicznej postanowiono zrezygnować z tych planów, odłożyć dyskusje na bok i zająć się poważniejszą sprawą jaką był wtedy wzrost zachorowalności.
Swoją drogą jeden z głównych argumentów, by zlikwidować zmianę czasu dotyczył zdrowia oraz chorób wynikających z przesuwania wskazówek. Lekarze alarmowali, że negatywnie wpływa to na ludzki organizm, rozregulowując między innymi zegar biologiczny. Niektórzy mają problemy ze snem, a jeszcze inni skarżą się na bóle głowy. Zmiana czasu ma również źle wpływać na nasze serca.
Kiedy ostatnia zmiana czasu? Parlament Europejski powrócił do dyskusji w tym temacie. Kilkanaście miesięcy temu pojawił się nawet projekt ustawy o uchwaleniu zniesienia zmiany czasu i pozostania przy czasie letnim. Jednocześnie nakazano wszystkim państwom Starego Kontynentu zdecydować, w którym czasie chcą pozostać, letnim czy zimowym. Muszą zrobić to najpóźniej do 2026 roku. Następnie PE da zapewne rok lub dwa krajom na przygotowanie się do likwidacji zmiany czasu. Całkiem możliwe, że ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2027 lub marcu 2028 roku.
Czy to OSTATNIA zmiana czasu 2024 w Polsce?
Zmiana czasu na zimowy 2024 zbliża się wielkimi krokami. Zegarki przesuniemy z 26 na 27 października, z godziny 3:00 na 2:00 i nie jest to ostatni raz. Dzień będzie krótszy, co oznacza, że zużycie energii elektrycznej wzrośnie. Wiele osób do szeregu argumentów, by nie przestawiać zegarków na zimowy dodaje ten związany właśnie z długością dnia. Pozostawienie czasu letniego pozwoli na dłuższe korzystanie z naturalnego światła, co może mieć wpływ na nasze samopoczucie i aktywności.
Dlaczego zmieniamy czas na zimowy? Skąd pomysł?
Zmiana czasu wynika z żartu Benjamina Franklina w XVIII wieku. Jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych początkowo zażartował z tego, bo zauważył, że ulice Paryża są zbyt ciemne o porankach. Swój żart opisał w artykule jednak społeczeństwo podeszło do tego bardzo poważnie. Zaczęto się stosować. Początkowe założenia wydawały się logiczne, to z biegiem czasu pojawiły się wątpliwości co do skuteczności zmiany czasu. Tak naprawdę oszczędności energii są niewielkie, trudniej się funkcjonuje w czasie zimowym, a przede wszystkim zmiana źle wpływa na nasze zdrowie.