Czy Halloween jest świętem pogańskim? Takie pytanie coraz częściej zadają Polacy. Wszystko dlatego, że zwyczaj od kilku lat zyskuje w naszym kraju na popularności. Nie dziwi już hasło "cukierek albo psikus" słyszane pod drzwiami ani halloweenowe imprezy przebierańców. Wiele osób obawia się jednak, że to pogański zwyczaj, który nie pasuje do naszej kultury. Jak więc jest z Halloween?
Skąd się wzięło Halloween?
Wszyscy, którzy zastanawiają się, czy Halloween jest świętem pogańskim, powinni poznać historię tego zwyczaju. Okazuje się, że sięga ona wiele wieków wstecz. Halloween najprawdopodobniej wywodzi się od celtyckiego święta Samhain obchodzonego na koniec jesieni. Z jednej strony był to czas radości po minionych zbiorach, a z drugiej przygotowania do ciężkiej zimy.
HIT Camili Cabello w przerażającej reklamie! 'Zbyt straszna dla dzieci'
W północnej Europie surowy klimat sprawiał, że to właśnie w tym okresie umierało najwięcej osób. Celtyccy druidzi wierzyli więc, że w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących. Duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Sądzi się, że zwyczaj przebierania się w przerażające stroje wziął się właśnie z potrzeby odstraszania duchów.
Halloween a Wszystkich Świętych
Widzimy więc, że Halloween faktycznie pochodzi od pogańskich zwyczajów. Okazuje się jednak, że także dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki mają korzenie w dawnych obrzędach! Chrześcijaństwo przejęło po prostu niektóre zwyczaje święta Samhain i zmieniło jego nastrój na bardziej poważny. Pogańskie tradycje związane z wesołym świętem jednak przetrwały i w końcu przekształciły się w Halloween. Nazwa święta wzięła się prawdopodobnie od "All Hallows' Eve", co oznacza wigilię Wszystkich Świętych.