Powstanie Warszawskie

i

Autor: Marek BAZAK/East News

Czy 1 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Będzie szansa na długi weekend?

2022-07-30 17:13

Jak co roku, 1 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Wiele osób zastanawia się, czy tym samym jest to dzień wolny od pracy. Gdyby tak było, Polacy mogliby liczyć na długi weekend, bowiem 1 sierpnia 2022 roku wypada w poniedziałek. Sprawdźcie, czy święto 1 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czy 1 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Informacji na ten temat, jak co roku, poszukują internauci. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a jego obchody rozpoczęły się w kolejnym roku. Jak to bywa w przypadku takich świąt, internauci regularnie zastanawiają się, czy 1 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Przypomnijmy, że co roku w kalendarzu znajdziemy dokładnie taką samą ilość trzynastu dni, w trakcie których możemy liczyć na odpoczynek. W 2022 roku 1 sierpnia wypada w poniedziałek, co oznacza, że gdyby Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego był dniem wolnym od pracy, Polacy mogliby skorzystać z długiego weekendu. Tak się jednak nie stanie. 1 sierpnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Czy będzie długi weekend?

Justyna Steczkowska w Opolu. Stawia na nowe brzmienia!

Święto 1 sierpnia wolne od pracy

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to wyjątkowe święto dla wszystkich Polaków. Ku czci osób, które były zaangażowane w Powstanie Warszawskie, o godzinie 17:00 w całej Polsce rozlegają się symboliczne syreny. Mimo tak wielkiej rangi 1 sierpnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Na długi weekend Polacy będą musieli zaczekać do 13 sierpnia. 

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.