Czarna dziura - czym jest? Szybkie objaśnienie największej zagadki wszechświata

i

Autor: fot./screen/youtube.com/Mr Scientific Czarna dziura

Czarna dziura - czym jest? Szybkie objaśnienie największej zagadki wszechświata

2019-04-11 10:33

W kwietniu 2019 świat obiegła niesamowita wiadomość! Astronomowie z zespołu badawczego Event Horizon opublikowali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. To wynik lat pracy nad obróbką sygnałów odbieranych przez setki radioteleskopów na całym świecie. Na fotografii możemy teraz oglądać najbardziej zastanawiające zjawisko wszechświata. Ale czym ono tak właściwie jest? Postaramy się to wyjaśnić w możliwie najprostszy sposób.

Czarna dziura - czym jest? Na to pytanie od lat próbują dokładnie odpowiedzieć astronomowie, astrofizycy i naukowcy dziesiątek innych specjalności. Czarne dziury są chyba największą zagadką znanego nam wszechświata. Na dodatek jest to zjawisko, którego z pewnego względu nigdy nie uda się w pełni zbadać! Czy mierząc się z takim zagadnieniem warto porywać się na jego objaśnianie? Cóż, my spróbujemy przynajmniej przedstawić wam najbardziej podstawowe informacje na temat czarnych dziur.

Przeczytaj też: Czarna dziura - pierwsze zdjęcie w historii opublikowane! Jak wygląda?

Czarna dziura - czym jest?

Czarna dziura to zjawisko grawitacyjne występujące w kosmosie. Grawitacja czarnej dziury jest tak ogromna, że nawet światło nie jest w stanie z niej uciec! Właśnie z tego względu czarna dziura nigdy nie zostanie dokładnie zbadana. Tak zwana "osobliwość" określa krawędź czarnej dziury, spoza którego nic nie może się już wydostać.

Eska Hit Challenge - Margaret

Jak powstają czarne dziury?

Pierwotne czarne dziury powstawały u zarania wszechświata, niedługo po Wielkim Wybuchu. Z kolei tak zwane "gwiazdowe czarne dziury" powstają wówczas, gdy masywne gwiazdy wypalają swe paliwo jądrowe i zapadają się w sobie pod własnym ciężarem. Istnieje hipoteza, że w centrum galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, która przyciąga do siebie materię.

Skąd wiemy o istnieniu czarnych dziur?

Jak już mówiliśmy, czarna dziura nie wypuszcza niczego ze swego wnętrza. Jak więc możliwe jest ich zaobserwowanie? To proste. Grawitacja czarnej dziury wpływa na wszystko dookoła. Naukowcy mogą więc stwierdzać obecność zjawiska obserwując zachowanie gwiazd i gazów w ich pobliżu.

Możecie też sami obserwować działanie czarnej dziury, a nawet... stwarzać ją! Jak? Umożliwiają to niektóre programy komputerowe. :)