Na wigilijnych stołach, jak co roku, nie zabraknie tradycyjnych wypieków, takich jak makowce, pierniki czy rzemieślniczy chleb. Tymczasem w piekarniach i cukierniach praca wre, aby sprostać oczekiwaniom klientów, którzy w okresie świątecznym szczególnie cenią jakość i tradycyjne smaki. Według najnowszego badania IBRiS, średnie tegoroczne wydatki świąteczne wyniosą 1 575,95 zł na gospodarstwo domowe, co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Połowa tej sumy zostanie przeznaczona na prezenty, a łączne wydatki Polaków na święta mają sięgnąć niemal 22 miliardów złotych.
Znaczną część świątecznego budżetu pochłaniają produkty spożywcze, w tym wyroby cukiernicze, które są nieodłącznym elementem bożonarodzeniowych tradycji. Właściciele piekarni i cukierni zrzeszeni w Związku Rzemiosła Polskiego podkreślają, że w grudniu koszyki zakupowe klientów są od trzech do pięciu razy większe niż w innych miesiącach.
Zobacz też: Gotowe życzenia świąteczne 2024. Piękne, oryginalne, wzruszające, od serca
Boże Narodzenie 2024 - tradycje
Świąteczne stoły wciąż dominują tradycyjne potrawy i wypieki, takie jak makowce czy pierniki. Polacy rzadko eksperymentują z nowymi smakami, pozostając wiernymi tradycjom, które nadają świętom niepowtarzalny charakter.
Na Śląsku największą popularnością cieszą się wyroby z makiem – kołocze, makowce i strucle, które są podstawą do przygotowania tradycyjnych makówek na Wigilię. Klienci chętnie kupują również pierniki w różnych formach, w tym pierniki do moczki, czyli śląskiej świątecznej potrawy. Nowe smaki pozostają w tle – najważniejsze są sprawdzone receptury, które od lat goszczą na stołach - mówi Wanda Brzęczek, współwłaścicielka Piekarni-Cukierni „U Brzęczka” w Pszczynie.
Poza słodkościami rośnie także zainteresowanie rzemieślniczym pieczywem. W okresie świątecznym sprzedaż takiego chleba wzrasta nawet o 200 proc.
Na co dzień wiele osób nie zwraca większej uwagi na jakość chleba, często wybierając pieczywo z supermarketów zamiast z lokalnych piekarni. Jednak w okresie świątecznym wszystko się zmienia. Święta są czasem, gdy tradycyjne i starannie przygotowane produkty zyskują szczególne znaczenie, a konsumenci chętniej wybierają pieczywo z piekarni, doceniając jego smak i jakość - mówi Michał Wójcik, współwłaściciel piekarni „Młyn Olecko” w Olecku.