Święto Trzech Króli i tradycja pisania na drzwiach. Jakie symbole piszemy na drzwiach wejściowych w polskich domach? 6 stycznia to pierwsze ważne święto w nowym roku. W 2023 roku wypada ono w piątek. W wielu krajach na świecie jest to bardzo huczne wydarzenie. W Hiszpanii i wielu krajach hiszpańskojęzycznych wszyscy obsypywani są prezentami. Jedzone są słodkie przekąski i organizowane są procesje. W Polsce 6 stycznia obchodzimy skromniej, ale także mamy swoje tradycje. Święto za każdym razem jest okazją do organizowania barwnych orszaków, podczas których przez ulice miast przechodzą ludzie w jasełkowych przebraniach. Najbardziej znaną tradycją jest jednak pisanie po drzwiach kredą.
ZOBACZ TAKŻE: Nauka zdalna styczeń 2023 przez grypę i RSV?
Święto Trzech Króli - co napisać na drzwiach?
Tradycja pisania kredą po drzwiach wejściowych istnieje w Polsce już od wielu lat. Często nie jest to zwykła kreda. Katolicy biorą ją z kościoła, zaraz po zakończeniu uroczystej mszy 6 stycznia. Zanim wejdą do domu piszą specjalne znaki. Na drzwiach wielu domów pojawiają się napis K+M+B. Często dodawany jest też rok. Co to oznacza?
Święto Trzech Króli - znaczenie K+M+B
Co oznacza napis K+M+B na drzwiach polskich domów? To pytanie może zadawać sobie wiele osób, szczególnie jeśli nie znają dobrze Biblii. K+M+B to nic innego jak inicjały imion Kacper, Melchior i Baltazar. Według polskiego przekładu Biblii, to właśnie tak nazywali się trzej królowie, którzy przybyli do stajenki w Betlejem w dzień narodzin Chrystusa.