Zmiana pracy to decyzja, która często wiąże się z różnymi czynnikami. Jeszcze do niedawna wynagrodzenie odgrywało w tym procesie kluczową rolę. Jednak, jak wskazują badania, obecnie główną motywacją do zmiany miejsca zatrudnienia nie są finanse, lecz jakość środowiska pracy i relacje z pracodawcą.
Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Zaskakujące wyniki badania Randstad
Według najnowszego raportu "Monitor Rynku Pracy" przygotowanego przez Randstad, aż 42 proc. Polaków wskazuje niezadowolenie z obecnego pracodawcy jako główny powód zmiany zatrudnienia. To pierwszy raz w historii badania, kiedy wynagrodzenie spadło na dalsze pozycje w rankingu czynników decydujących o podjęciu nowej pracy.
Na drugim miejscu wśród motywacji uplasowały się możliwości rozwoju zawodowego, a trzecie miejsce zajęły korzystniejsze formy zatrudnienia. Dopiero na czwartej pozycji pojawiło się wynagrodzenie, które jeszcze niedawno było głównym impulsem do zmiany pracy.
Nowe priorytety pracowników
Zmiana priorytetów pracowników wynika z rosnącego znaczenia jakości środowiska pracy. Monika Hryniszyn z Randstad podkreśla, że dziś bardziej niż kiedykolwiek cenimy elastyczność, możliwość podnoszenia kwalifikacji oraz perspektywy awansu zawodowego. Dobra atmosfera w zespole i poczucie satysfakcji zawodowej stały się kluczowe dla wielu osób.
Jak szybko Polacy znajdują nowe miejsce pracy?
Jak wynika z raportu, proces zmiany miejsca zatrudnienia zajmuje średnio trzy miesiące. Czas ten dotyczy osób aktywnych zawodowo, które decydują się na poszukiwanie nowych możliwości rozwoju. Mimo że 57 proc. Polaków otrzymało podwyżkę w 2024 roku, jedynie 37 proc. zadeklarowało, że jest zadowolona z obecnego poziomu wynagrodzenia.
Zmiana pracy przestała być kwestią wyłącznie finansową. Pracownicy coraz częściej poszukują miejsc, które zapewnią im dobre warunki do rozwoju i poczucie satysfakcji. W dobie rosnącego znaczenia jakości życia zawodowego firmy powinny zwrócić większą uwagę na aspekty związane z atmosferą, rozwojem i elastycznością pracy, jeśli chcą przyciągać i zatrzymywać najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.
(Źródło - Randstad)