zmiana

i

Autor: picodi.com

Co czytają Polacy? Zobacz jak poziom czytelnictwa w Polsce wypada na tle 40 innych państw

2019-04-18 16:31

Na przestrzeni wieków, od momentu wynalezienia druku książki stanowiły jedno z najważniejszych źródeł informacji o otaczającym człowieka świecie. Mimo że obecnie prym w tej dziedzinie wiedzie Internet, książki wciąż pozostają ważnym źródłem nie tylko wiedzy, ale też idei i inspiracji. Od parudziesięciu lat kalendarz świąt wzbogaca ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i praw autorskich. Relatywnie nowe święto zainspirowało dział analityczny Picodi.com do sprawdzenia, gdzie, kiedy, po co i czy w ogóle Polacy kupują książki i jaki jest stosunek czytelników wobec literatury.

Niemała liczba internetowych księgarni jest najlepszym dowodem na to, że Polacy kupują książki. Suche statystyki mówią, że popyt na książki w e-księgarniach najbardziej rośnie w listopadzie i grudniu (w te dwa miesiące odbywa się niemal jedna trzecia wszystkich transakcji w skali roku). Podczas najważniejszej internetowej wyprzedaży roku Black Friday książki nie należą do szczególnie popularnych kategorii produktów. Niemniej jednak wzmożona aktywność internautów przekłada się również na obroty e-księgarni, czyniąc z listopada najgorętszy dla nich okres. Znaczące obniżenie zainteresowania książkami odnotowaliśmy natomiast wiosną (kwiecień – 5%).

Zobacz też: KONCERTY 2019 Polska - kto wystąpi? KALENDARZ, GWIAZDY, DATY, MIEJSCA

Z jakiej szkolnej lektury pochodzi ten bohater?
Pytanie 1 z 10
Pani Andrzejowa Korczyńska:
zmiana

i

Autor: picodi.com

Światowy Dzień Książki - Co sprawia, że kupujemy książki?

Picodi.com przeprowadziło ankietę o polskim czytelnictwie. Skąd Polacy biorą książki? 46% przyznało się, że kupuje książki w sklepach. Rzadziej pożyczamy książki w bibliotekach (11%) i od znajomych (5%). Pozostałe 38% przyznało się, że nie czyta zbyt wiele lub wcale nie interesuje się książkami. Na pytanie Czy w ciągu ostatniego roku kupiłeś co najmniej jedną książkę? twierdząco odpowiedziało 63% kobiet i 52% mężczyzn. Właśnie tacy respondenci stanowili grupę docelową, której zadaliśmy pytania na temat preferowanych postaci książek, miejsc zakupu oraz odmian gatunkowych.

Co czytają Polacy - Najpopularniejsze gatunki literackie

Większość czytających wybiera literaturę piękną (51%). Dużym zainteresowaniem wśród czytających Polaków cieszą się również literatura popularnonaukowa oraz książki hobbystyczne (odpowiednio 37% i 36%).

Nie ma nic zaskakującego w tym, że to właśnie literatura piękna jest najbardziej popularna. Szeroki wachlarz odmian gatunkowych pozwala czytelnikom z całego świata na znalezienie czegoś, co przypadnie im do gustu. Wśród pięciu najpopularniejszych odmian znalazły się kryminały, sci-fi i fantasy, powieść współczesna, literatura przygodowa oraz thrillery. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się z kolei komiksy oraz poezja.

Zdecydowana większość (76%) kupuje książki sporadycznie – kilka razy w roku. Kupować książki raz na miesiąc jest gotowych 16% respondentów. Absolutna większość (86%) jest zadowolona z oferty książek w Polsce. Tylko 14% respondentów uważa, że polskie wydawnictwa nie publikują wystarczającej liczby pozycji.

Spadek czytelnictwa - kto czyta najwięcej? 

Należy podkreślić, że celem naszego badania nie było wyznaczenie najwięcej najbardziej czytającego narodu na świecie, możemy jednak wskazać kraje, w których najczęściej kupuje się książki. Są to Turcja, Rosja i Hiszpania. Polska w tym rankingu znajduje się na szarym końcu – zaledwie 57% Polaków w ciągu ostatniego roku kupiło przynajmniej jedną książkę. Niżej od Polski w tym rankingu są tylko Niemcy, Finlandia i Singapur.

Grafikę możecie zobaczyć pod TYM LINKIEM.