Clare Hollingworth od dzieciństwa fascnowały wojna i dziennikarstwo. To, że została najsłynniejszą reporterką wojenną, zawdzięcza też przypadkowi. Kim była Clare Hollingworth? Poznaj 7 faktów na jej temat, które pokażą ci, że powinna być znana nie tylko wśród dziennikarzy, zwłaszcza polskich, ale i na całym świecie, do czego na pewno przyczyni się Doodle na Google z Clare Hollingworth.
Clare Hollingworth - kim była?
Clare Hollingworth urodziła się w Anglii w 1911 roku. Od dzieciństwa interesowała się dziennikarstwem, co nie podobało się rodzicom jako mało praktyczna i bezpieczna praca, a dodatkowo... wojną. Spędziła bowiem sporo czasu z ojcem na słynnych polach bitewnych. Swoja pasję rozwijała więc od dzieciństwa.
Clare Hollingworth - kariera
Clare Hollingworth pracowała dorywczo jako dziennikarka, tuż przed wybuchem wojny miała startować w wyborach do parlamentu, ale nie doszło do nich. W 1948 roku wyjechała do Warszawy aby współpracowac z czeskimi uchodźcami, którzy opuścili kraj po zagarnięciu przez Niemcy Kraju Sudeckiego. Tam pomagała wydostać się tysiącom ludzi spod hitlerowskij okupacji. Jako osoba w centrum wydarzeń zainteresowała redakcję the Daily Telegraph. 28 sierpnia 1939 roku w czasie podróży na Śląsk zwróciła uwagę na grupujące się na granicy z Polską wojska Niemieckie - jej relacja stała się głównym newsem następnego dnia, ale władze zignorowały ją. 1 sierpnia to Clare Hollingworth zadzwoniła do brytyjskiej ambasady w Warszawie aby poinformował o inwacji Niemców na Polskę, co udowadniała trzymając telefon za oknem, aby słychać było marsz oddziałów.
Clare Hollingworth - po wojnie
Clare Hollingworth była reporterką wojenną nie tylko w czasie II Wojny Światowej. Pracując dla wielu gazet była wysłanniczką w miejsca wojen i konfliktów, w tym bliski wschód, Wietnam i Chiny. Zmarła 10 stycznia 2017 roku w Wietnamie.