Egzamin gimnazjalny 2018 z języka polskiego to jeden z najważniejszych testów, które przyszło zdawać obecnym uczniom. Marzymy o dobrej szkole, a co za tym idzie - chcemy uzyskać jak najwięcej punktów. W tym roku jednym z zadań było stworzenie charakterystyki odtwórczej. Czym ona jest, jak powinniśmy ją napisać i czy dobrze wykonaliśmy zadanie? Specjalnie dla was wyjaśniamy to pojęcie.
Egzamin gimnazjalny 2018 to sprawdzian dla wszystkich uczniów gimnazjów. Na 18.04.2018 zaplanowano dla niech część humanistyczną. Od godziny 9:00 będą się mierzyli z zadaniami z wiedzy o społeczeństwie i historii, a o 11:00 rozpoczną egzamin
Charakterystyka - co to takiego?
Charakterystyka to prosty, krótki tekst w którym musimy pamiętać o kilku prostych punktach. Prawidłowo napisana charakterystyka zawiera: przedstawienie postaci, cechy wyglądu, cechy charakteru, opinie o innych postaciach i oczywiście nasze własne zdanie na temat opisywanego.
Charakterystyka odtwórcza - czym jest?
Skoro wiemy czym jest charakterystyka, przyszła pora na wyjaśnienie czym jest ta 'odtwórcza. Opowiadanie, lub charakterystyka odtwórcza to nic innego jak tekst stworzony na podstawie innego utworu - mitu, baśni, wiersza, powieści. Pisząc coś odtwórczego musimy bardzo dobrze znać tekst, który jest naszą inspiracją. Nie wolno nam też zmieniać wydarzeń, które miały miejsce w już znanym, opublikowanym tekście. Chodziło zatem o charakterystykę dobrze znanej postaci literackiej, lub charakterystykę grupy postaci w oparciu o te stworzone przez innych autorów.
Egzamin gimnazjalny to prawdziwe wyzwanie dla uczniów, którzy zawalczą o najlepsze wyniki w ciągu najbliższych dni. Nawet jeden punkt może zaważyć na naszej przyszłości, bo od nich zależy do jakiego dostaniemy się liceum. I chociaż na prawdziwą, solidną naukę je