Brukiew - zapomniane warzywo w polskiej kuchni

i

Autor: pin add/Creative Commons Attribution 2.0/commons.wikimedia.org Brukiew - zapomniane warzywo w polskiej kuchni

Zapomniane warzywo

Brukiew w polskiej kuchni niemalże nie występuje. Oto powody, dla których warto włączyć ją do jadłospisu

Brukiew kilka dziesięcioleci temu często gościła na naszych stołach. To niezwykle proste w uprawie warzywo było kiedyś najczęściej uprawiane w polach. Dziś w polskiej kuchni praktycznie o nim zapomnieliśmy, za to w Finlandii to właśnie brukiew jest głównym składnikiem jednego z tamtejszych dań wigilijnych.

Brukiew, inaczej nazywana również karpielem, to roślina uprawna należąca do rodziny kapustowatych. Co ciekawe, brukiew to wynik skrzyżowania kapusty liściowej z rzepą. Roślina ta nie występuje na dzikich uprawach, jest typowym warzywem uprawnym. Brukiew na polskich stołach serwowana była już od XVII wieku, na długo przed tym, zanim głównym dodatkiem do obiadu stał się ziemniak. Karpiel był jednym z podstawowych składników wielu posiłków w Europie w czasie II wojny światowej. Serwowano go nie tylko do obiadu, ale również wytwarzano z niego również sok. Dziś w Polsce uprawiana się go rzadko i służy głównie jako pokarm dla zwierząt hodowlanych. Co ciekawe, w Skandynawii, z której brukiew przywędrowała do innych części Europy, nadal jest chętnie uprawiana i często gości na stołach. Podawana jest między innymi do dań mięsnych, zarówno w postaci pieczonej, jak i purée. W Finlandii zapiekanka z brukwi jest jednym z dań, które muszą znaleźć się na stole wigilijnym w każdym domu.

Zobacz także: Chcesz zrobić idealne ciasto na naleśniki? Koniecznie wypróbuj ten trik Makłowicza!

Warzywa na grilla

Brukiew - dlaczego warto włączyć ją do diety?

W Polsce brukiew często kojarzy się z trudnymi czasami i ubóstwem. Może dlatego właśnie popadła w niełaskę? Całkiem niesłusznie pomijamy ją w naszej diecie, gdyż karpiel nie tylko jest niskokaloryczny (zawiera zaledwie 40 kalorii w 100 gramach), ale również ma właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe, a to dzięki zawartości polifenoli i glukozynolanów. Naukowcy zapewniają, że często spożywanie produktów bogatych w glukozynolaty nie tylko może skutecznie chronić przed rozwojem raka piersi, żołądka, prostaty i płuc. Natomiast polifenole mają działanie przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, a także zwalczają wolne rodniki, które w dużej mierze odpowiedzialne są za proces starzenia się skóry i naszego organizmu. Brukiew to także źródło cennych witamin, między innymi: A, D, E, K, C oraz witaminy z grupy B. Karpiel jest także doskonałym źródłem błonnika, dzięki czemu dłużej odczuwamy sytość, a także skutecznie reguluje pracę jelit i obniża cholesterol.

To tylko niektóre korzyści, jakie płyną ze spożywania brukwi. Dodatkowo roślina ta jest bardzo prosta w uprawie, a przygotowanie dań z karpielem w składzie jest niezwykle proste. Można ją jeść w postaci surowej, lub upiec z dodatkiem soli i pieprzu. Znakomicie sprawdzi się także jako dodatek do zup, a także do dań z marchwią i ziemniakami. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji spróbować brukwi, koniecznie sięgnijcie po to niepozorne warzywo, wasz organizm wam za to podziękuje!