Wielu z nas zastanawia się, czy w tym roku możemy liczyć na śnieg w Boże Narodzenie. Czy jest szansa na białe święta i mroźną aurę, która stworzy magiczny klimat? Prognoza pogody dostarcza na ten temat wielu informacji. Jednak niektóre z nich mogą nieco ostudzić entuzjazm miłośników zimowej pogody.
Według amerykańskiego modelu GFS, tuż przed świętami, około 20 grudnia, do Polski może dotrzeć chłodny front arktycznego powietrza. Spowoduje to spadek temperatury i przyniesie opady mokrego śniegu, choć ich intensywność będzie raczej umiarkowana. Z kolei w Wigilię możemy spodziewać się pochmurnego nieba z przejaśnieniami i słabymi opadami śniegu, zwłaszcza na południu kraju.
Zobacz też: Dni wolne od pracy w 2025 roku. Wypadają naprawdę korzystnie!
Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2025
Tuż przed świętami, na wysokości 1,5 km temperatura może spaść nawet do -8°C. Oznacza to nocne przymrozki przy ziemi (od -3 do -5°C) oraz temperatury w dzień wahające się od 0 do 4°C. Choć powietrze arktyczne będzie miało cechy morskie i nie przyniesie siarczystych mrozów, pojawi się namiastka zimowej aury, z dominującym zachmurzeniem i przelotnymi opadami śniegu.
Z kolei w Wigilię możemy spodziewać się pochmurnego nieba z przejaśnieniami i słabymi opadami śniegu, zwłaszcza na południu kraju. Temperatura w dzień będzie umiarkowana - od 1 do 3°C. W nocy jednak do Polski może wkroczyć front ciepły znad Niemiec, przynosząc mokry śnieg i deszcz ze śniegiem. Na zachodzie oraz Pomorzu istnieje szansa, że krajobraz na chwilę się zabieli, szczególnie w trakcie pasterki.
Pogoda w święta 2024
W drugi dzień świąt będzie wietrznie, szczególnie nad Pomorzem, gdzie wiatr może osiągać prędkość 50 km/h. W wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu, a miejscami śniegu, który jednak szybko zniknie. Temperatury będą nadal dodatnie, co skutecznie uniemożliwi utrzymanie się śniegu na dłużej.
Modele meteorologiczne są zgodne co do tego, że święta 2024 roku raczej nie będą typowo zimowe. Amerykański model sugeruje dodatnie anomalie temperatur, a średnia dobowa ma wynosić około 0-5°C. W tych warunkach śnieg na nizinach nie ma większych szans na dłuższe utrzymanie się. Europejski ECMWF jest nieco chłodniejszy, wskazując na temperatury w normie wieloletniej, jednak również bez całodobowego mrozu i trwałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi.