Boże Narodzenie 2023 prawosławne. Kiedy są święta i jak się je obchodzi? [DATA]

i

Autor: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/EAST NEWS Boże Narodzenie 2023 prawosławne. Kiedy są święta i jak się je obchodzi? [DATA]

Boże Narodzenie 2023 prawosławne. Kiedy są święta i jak się je obchodzi? [DATA]

2022-12-20 10:56

Boże Narodzenie prawosławne 2023 obchodzi się nieco później niż Boże Narodzenie w kościele katolickim. Ustalone jest jednak, że wypadają tego samego dnia i od lat obchodzone są w taki sam sposób. Święta prawosławne trwają trzy dni i jest kilka różnic w porównaniu do świąt katolickich. Jakich? Kiedy są święta prawosławne? Poznajcie najważniejsze fakty i ciekawostki już teraz!

Spis treści

  1. Boże Narodzenie 2023 prawosławne - kiedy są święta?
  2. Boże Narodzenie 2023 prawosławne - tradycje

Boże Narodzenie 2023 prawosławne - kiedy są święta? Obchodzący je głównie Ukraińcy i niektórzy Polacy uważają ten moment jako czas zadumy, skupienia i zamyślenia. Zupełnie inaczej niż w kościele katolickim. Nie ma tradycji hucznego świętowania, dużej radości i robienia sobie prezentów. Co więcej, nie śpiewa się kolęd oraz nie ozdabia się żłobka czy szopki. Dekoruje się natomiast obraz, ikonę przedstawiającą narodzenie Jezusa Chrystusa. Tak samo u prawosławnych, jak i grekokatolików spożywa się uroczystą wieczerzę w Wigilię Bożego Narodzenia. Z drobnym, symbolicznymi różnicami. Na stole stawia się chociażby kubek wypełniony zbożem z dodatkiem miodu, co symbolizuje chleb i dostatek przez cały rok. W kubku dodatkowo umieszcza się woskową świecę.

E-kartki na Boże Narodzenie 2022 - życzenia na święta. Skąd pobrać e-kartki świąteczne?

Najlepsze świąteczne piosenki. Dzięki nim poczujesz magię świąt

Boże Narodzenie 2023 prawosławne - kiedy są święta?

Prawosławne Boże Narodzenie 2023 przypada na 7 stycznia, czyli dokładnie 13 dni po Bożym Narodzeniu w Kościele Katolickim. Skąd wynika różnica w terminach? Chodzi o dwa różne kalendarze. Katolicy mają obowiązek korzystania z kalendarza gregoriańskiego, a wyznawcy modlący się w Cerkwi korzystają z kalendarza juliańskiego. W Polsce główne święta obchodzi się w 24-26 grudnia. W związku z tym właśnie te dni są wolne od pracy, a święta prawosławne nie są uwzględnione w wykazie dni wolnych od pracy w naszym kraju. Pracownik, który obchodzi święta wyznania innego niż katolickie może jednak wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przyznanie dnia wolnego.  

Boże Narodzenie 2023 prawosławne - tradycje

Tradycje prawosławne na Boże Narodzenie są inne niż podczas katolickich świąt. Zebraliśmy dla was te najważniejsze, które obowiązują chociażby u Ukraińców, którzy w ostatnich miesiącach przyjechali do naszego kraju:

  • Nie śpiewa się kolęd;
  • Nie przystraja się żłobka czy szopki;
  • Dekoruje się ikonę, która przedstawia narodzenie Jezusa Chrystusa;
  • W rogu pokoju, w którym odbywa się wigilijna wieczerza, stawia się snopek siana. Ma on zapewnić domownikom chleb przez cały rok.
  • Kolacja wigilijna składa się z dwunastu postnych potraw;
  • Najważniejszą potrawą na wigilijnym stole jest kutia z pszenicy, miodu i maku;
  • Na stole musi się znaleźć także: czosnek, jako symbol zdrowia, miód, jako symbol powodzenia oraz chleb jako symbol pożywienia;

Życzenia świąteczne dla nauczycieli 2022 - piękne, szczere i poważne wierszyki

Sonda
Obchodzisz katolickie czy prawosławne święta Bożego Narodzenia?