Spis treści
Koncepcja Blue Monday została zaproponowana w 2005 roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Pracownik Cardiff University opracował wzór matematyczny, za pomocą wskazał datę "najbardziej depresyjnego dnia w roku". W swoim wzorze posłużył się kilkoma czynnikami, które jego zdaniem wpływają na, to, iż właśnie ten dzień jest najbardziej przygnębiającym w całym roku. Jego zdaniem wpływ na to mają poniższe warunki:
- Pogoda (krótkie dni, brak słońca),
- Dług i ogólnie kiepska sytuacja finansowa (skutki świątecznych wydatków),
- Miesięczne wynagrodzenie (które z pewnością po nowym roku nie wzrosło, co jest powodem frustracji),
- Czas, który upłynął od Bożego Narodzenia (moment, kiedy uświadamiamy sobie, że przyszedł czas na spłacenie zaciągniętych kredytów na świąteczne wydatki i prezenty),
- Niedotrzymane postanowienia noworoczne,
- Poziom motywacji (który z powodu panujących warunków atmosferycznych jest dość niski),
- Poczucie konieczności podjęcia działań, aby zmienić swoją życiową sytuację.
Zobacz także: To najzdrowszy owoc na świecie. Zapewne mylisz go z warzywem
Blue Monday 2025 - kiedy przypada?
Choć wzór ten został skrytykowany jako pseudonaukowy, idea Blue Monday szybko się rozpowszechniła. Kiedy zatem przypada "najbardziej depresyjny dzień w roku" w 2025 r.? Od roku 2011 najsmutniejszy dzień roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia (wcześniej był to ostatni poniedziałek tego miesiąca, ponieważ Arnall uwzględniał jedynie pełne tygodnie). W tym roku Blue Monday przypada na najbliższy poniedziałek, czyli 20 stycznia 2025 r.
Blue Monday - prawda, czy mit?
Wielu ekspertów podkreśla, że Blue Monday jest bardziej koncepcją marketingową niż rzeczywistym zjawiskiem psychologicznym. Jednak nawet jeśli nie ma on solidnych naukowych podstaw, warto potraktować go jako przypomnienie o tym, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne, szczególnie w zimowym okresie. Blue Monday, przypadający w 2025 roku na poniedziałek, 20 stycznia, to dobry moment, aby skupić się na swoim samopoczuciu i wprowadzić do życia pozytywne zmiany. W końcu każda pora jest dobra, by zadbać o siebie i swoje samopoczucie.