Spis treści
- Co to jest błąd kardynalny?
- Przykłady błędu kardynalnego
- Jakie są konsekwencje błędu kardynalnego na maturze 2025?
- Jak unikać błędów kardynalnych?
Matura to bardzo ważny sprawdzian dla absolwentów szkół średnich, który nie tylko ma sprawdzić ich wiedzę, ale przede wszystkim dać im przepustkę do dorosłego życia. Od wyników egzaminów zależy, czy uczeń będzie miał szansę dostać się na wymarzone studia. Nic więc dziwnego, że każdego roku egzamin dojrzałości spędza sen z powiek maturzystom, ale ich rodzicom. Wiedza to fundament, a dobre przygotowanie pozwoli nam podejść do matury z większą pewnością siebie. Warto jednak pamiętać, że pomyłki zdarzają się każdemu, nawet uczniom, którzy są świetnie przygotowani. Nie każde potknięcie maturzysta odczuje jednak bardzo boleśnie. Inaczej rzecz ma się w przypadku błędu kardynalnego, który może skutkować przyznaniem nawet 0 punktów. Czym zatem jest błąd kardynalny i jak go uniknąć?
Zobacz także: Matura 2025 - nowe zasady. CKE zdradziła szczegóły
Co to jest błąd kardynalny?
Błąd kardynalny to nie jest zwykła pomyłka - to sygnał dla egzaminatora, że uczeń nie opanował podstawowego materiału, dlatego warto wiedzieć, jak go unikać i na co zwracać uwagę w czasie przygotowań. Błąd kardynalny to, najprościej mówiąc, poważny błąd rzeczowy w wypracowaniu maturalnym z języka polskiego. Dotyczy on fundamentalnej niezgodności z treścią lektury obowiązkowej lub niezrozumienia kluczowych aspektów utworu. Innymi słowy, popełniasz go, gdy Twoja interpretacja, argumentacja lub odniesienia do lektury są całkowicie błędne i wypaczają sens dzieła.
Przykłady błędu kardynalnego
Pamiętajcie, że nie każdy błąd rzeczowy popełniony na maturze kwalifikuje się jako błąd kardynalny. Poniżej znajdziecie przykłady błędów kardynalnych na maturze z języka polskiego:
- Przypisanie bohaterowi cech, których nie posiada,
- Błędna interpretacja motywów działania postaci,
- Niezrozumienie głównego przesłania utworu,
- Pomylenie faktów dotyczących fabuły.
Jakie są konsekwencje błędu kardynalnego na maturze 2025?
Jeśli uczeń popełni błąd kardynalny, cała odpowiedź może zostać oceniona na 0 punktów, nawet jeśli kompozycja, styl, język oraz część argumentacji są poprawne. To właśnie dlatego ten typ błędu jest tak niebezpieczny - potrafi "unieważnić" dobrze napisaną wypowiedź, jeśli zawiera jeden rażący błąd. Jeśli w części pisemnej matury pojawi się błąd kardynalny, automatycznie otrzymamy zatem 0 punktów.
Jak unikać błędów kardynalnych?
Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób uniknąć popełnienia błędu kardynalnego, poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów:
- Upewnij się, że rozumiesz podstawowe pojęcia i fakty - matura nie testuje tylko szczegółów, ale także ogólne zrozumienie.
- Zawsze czytaj dokładnie polecenie i sprawdzaj, czy Twoja odpowiedź nie zawiera oczywistych sprzeczności z podręcznikową wiedzą.
- Na egzaminie z języka polskiego trzymaj się tekstów literackich, które znasz - nie odwołuj się do przykładów, w których nie masz pojęcia lub nie jesteś pewien, czy Twoja wiedza jest wystarczająca.