Spis treści
- Matura 2024 polski - kiedy i o której godzinie?
- Matura 2024 z języka polskiego - ile punktów można zdobyć?
- Błąd kardynalny - co to jest?
- Matura 2024 - memy. Na stres najlepsza jest pożądna dawka śmiechu!
Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. Tegorocznym maturzystom pozostało zaledwie kilka dni na powtórkę najważniejszych zagadnień oraz lektur z języka polskiego, na rozwiązywanie zadań matematycznych, które corocznie są pewniakami oraz na psychiczne przygotowanie do maturalnego maratonu. Egzamin dojrzałości jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu każdego ucznia szkoły średniej, ponieważ to od jego wyników zależy, czy dostanie się na wymarzone studia i czy uda mu się zrealizować zawodowe cele. Pierwszym egzaminem, do którego przystąpią maturzyści, będzie pisemna matura z języka polskiego. Zanim jednak egzamin wystartuje, warto przypomnieć sobie, czym jest błąd kardynalny.
Matura 2024 polski - kiedy i o której godzinie?
Maturalny maraton wystartuje już 7 maja. Pierwszym egzaminem, z którym zmierzą się maturzyści, tradycyjnie będzie język polski na poziomie podstawowym. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa aż do 13:00. Na rozwiązanie wszystkich zadań oraz na napisanie wypracowania absolwenci szkół średnich będą więc mieli 240 minut. Maturę 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym napisze około 263 tys. uczniów. Ponad 52 tys. maturzystów przystąpi natomiast do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin ten odbędzie się 20 maja, wystartuje o godzinie 9:00 i potrwa aż do godziny 12:30.
Matura 2024 z języka polskiego - ile punktów można zdobyć?
Maksymalnie do zdobycia będzie 60 punktów, z czego najwięcej, bo aż 35 punktów, będzie można zdobyć za wypracowanie, 15 punktów można zgarnąć na znajomość problematyki lektur szkolnych, natomiast 10 punktów za czytanie ze zrozumienie czy też posługiwanie się poprawną polszczyzną. Z matury rozszerzonej z języka polskiego, na której uczniowie mają za zadanie napisać wypracowanie, można maksymalnie zdobyć 35 punktów.
Polecany artykuł:
Błąd kardynalny - co to jest?
Jak tłumaczy Centralna Komisja Egzaminacyjna, błąd kardynalny to błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego. To sytuacja, do której dochodzi podczas pisania wypracowania. Błąd kardynalny powoduje, że za wypracowanie uczeń otrzymuje 0 punktów, a tym samym traci szansę na zdanie matury z języka polskiego. Kiedy możemy mówić o błędzie kardynalnym? Kiedy maturzysta przekręci nazwisko autora lektury, pomyli postaci lub lektury, błędnie określi epokę lub całkowicie błędnie zinterpretuje lekturę. Taka sytuacja pokaże egzaminatorowi, że uczeń zupełnie nie ma pojęcia o danej lekturze. Warto pamiętać, że błędem kardynalnym nie są natomiast błędy ortograficzne czy też interpunkcyjne. Co prawda one również powodują obniżenie punktów za wypracowanie, ale nie zerują całkiem wyniku.