Barszcz i grzybowa - przepis Magda Gessler na te zupy jest godny polecenia na Boże Narodzenie. Choć Polacy dzielą się na tych, którzy przygotowują na wigilię barszcz i na tych, którzy robią grzybową, to obie zupy są po równi symbolami świąt w naszym kraju. Nie może ich zabraknąć wśród innych tradycyjnych potraw, wiec najlepiej już teraz poznać najlepsze sposoby na ich przyrządzenie.
Autor: brak danych
To ostatnia chwila na zrobienie tego świątecznego wypieku! Na ESKA.pl znajdziecie najlepszy przepis na pierniki, które podbiją serca waszych bliskich!
Barszcz wigilijny według przepisu Magdy Gessler
Składniki:
- 1 kg buraków
- 1 borowik (sam kapelusz) lub 4 podgrzybki
- 1 por z liśćmi
- 2 cebule
- 1 litr bulionu warzywnego
- 1 jabłko
- 1 ząbek czosnku
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 ziarna czarnego pieprzu
- 1 szklanka zakwasu buraczanego
- majeranek
Przygotowanie:
Buraki wrzucić do rozgrzanego piekarnika (180C) i piec aż zmiękną. Pod koniec pieczenia dorzucić por i cebulę, by się zarumieniły. Następnie trzeba obrać i zetrzeć upieczone buraki. Wrzucić do garnka wraz z cebulami i porem, dodać obrany i zgnieciony ząbek czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, jabłko pokrojone na ćwiartki oraz grzyby i zalać zimnym bulionem warzywnym. Gotować na średnim ogniu ok. 30 minut. Następnie trzeba przecedzić wywar i doprowadzić go do wrzenia. Potem należy zmniejszyć ogień i dodać szklankę zakwasu. Zupę podgrzewać przez 10-15 minut pilnując, by nie zawrzała. Na koniec posypać majerankiem. Taki barszcz Magdy Gessler podajemy oczywiście z uszkami.
Grzybowa według przepisu Magdy Gessler
Składniki:
- 20 dag grzybów suszonych
- 1 rosołowa porcja warzyw (1 seler, 2 pory, 3 marchewki, ¼ kapusty, 1 pietruszka)
- 1 duża cebula
- 2 łyżki masła
- 1½ l wywaru mięsnego (najlepiej wołowego)
- pieprz
- 20 dag sera korycińskiego z czarnuszką
- ½ pęczka świeżego koperku (do posypania)
Przygotowanie:
Suszone grzyby zamoczyć na noc w niewielkiej ilości wody. Rano wyjąć grzyby, ale nie wylewać wody. Pokroić grzyby w paseczki, a warzywa obrać i zetrzeć na tarce (oprócz pora - należy go pokroić w paseczki). Cebulę posiekać drobno i zeszklić na maśle w garnku, w którym ugotujemy zupę. Gdy cebula będzie miękka i przejrzysta, należy dołożyć do garnka grzyby oraz starte warzywa. Zamieszać dwa razy, a następnie zalać całość gorącym wywarem mięsnym i dodać wodę z moczenia grzybów. Gotować razem na małym ogniu przez około 45 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie, a smaki się połączą. Doprawić obficie pieprzem. Dwie minuty przed końcem gotowania zupy włożyć do niej ser pokrojony w kostkę. Na koniec posypać zupę koperkiem. Można ją podawać z grzankami lub kuleczkami ptysiowymi.
Którą zupę wolicie?
Przepis Magdy Gessler na barszcz i grzybową na pewno sprawdzi się na Boże Narodzenie i podbije serca wszystkich zgromadzonych przy wigilijnym stole. Która z zup będzie przygotowana w waszych domach?
Autor: brak danych
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który spędzamy z bliską rodziną. Ważnym elementem spotkania przy wigilijnym stole, jest łamanie się opłatkiem. Ta tradycja występuje w każdym polskim domu.