Wiosna powoli zaczęła nas już rozpieszczać. Słoneczne i ciepłe dni zachęcając do spacerów i pierwszych aktywności w ogródku. W kilku miejscowościach w Polsce do gniazd powróciły już bociany, a głosy marcujących kotów rozbrzmiewają co noc. Kiedy jednak przyjdzie do nas już ta właściwa wiosna i jak jest różnica między kalendarzową, a astronomiczną?
Pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza 2018 przed nami! To niezwykły moment, kiedy symbolicznie pożegnamy zimę. Dzieci wyruszą, by pod czujnym okiem opiekunów utopić Marzannę. Kukła symbolizuje odchodzącą porę roku. Starsi będą myśleć o ucieczce z zajęć ch
Wiosna 2018 - kalendarzowa
Pierwszy dzień wiosny w kalendarzu znajdziemy pod datą 21 marca. Różnice między wiosną astronomiczną, a kalendarzową są związane z ruchem punktu Barana na naszym nieboskłonie.
Wiosna 2018 - astronomiczna
W 2018 roku wiosna astronomiczna ponownie zawita do nas dzień wcześniej niż ta kalendarzowa. Nadejdzie 20 marca. Nie będzie tak jednak za każdym razem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w roku 2048 wiosna nastanie już 18.03. Z kolei w 2102 będzie to jeszcze wcześniej. Szacowana wstępnie data to 13 marca.
Równonoc wiosenna 2018 - to astronomiczne wydarzenie już niedługo! To jeden z dwóch dni w ciągu roku, kiedy dzień i noc są równe i trwają dokładnie po 12 godzin. Każdy następny dzień po równonocy wiosennej będzie już dłuższy, a słońce będzi
Wiosna - pierwsze oznaki
Oczywiście nie patrząc ani na niebo, ani na kalendarz pojawią się same z siebie pierwsze oznaki wiosny. Niektóre już można zaobserwować. Ze snu budzą się owady, a z ciepłych krajów powracają ptaki. Pierwsze rośliny wypuszczają już nieśmiało swoje pędy, a z dnia na dzień promienie słońca są cieplejsze.