Asteroida Bennu wg NASA stanowi zagrożenie dla naszej planety. W związku z tym Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej komunikat, za sprawą którego poznaliśmy kilka ważnych informacji m.in. wagę skały oraz rok uderzenia. Naukowcy od tamtego momentu głowią się, zastanawiają, jak postrzymać groźny obiekt lęcący w naszym kierunku.
NASA Asteroida Bennu - plan działania
NASA ma kilka rozwiązań na obronę ludzkości. Na początku pojawiały się informacje, że naukowcy współpracują z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego, by zepchnąć obiekt za pomocą energii atomowej. Ogłosili, że w najbliższych latach wyślą w jej kierunku statek kosmiczny z ładunkami jądrowymi. Uznano jednak, że nie jest to dobry pomysł, bo pozostałości ogromnego obiektu mogłyby dotrzeć do Ziemii i zniszczyć budynki, mosty czy drogi. Mało tego odłamki asteroidy Bennu, które uderzą w Ocean, mogłyby spowodować zalanie lądu. Był również inny plan. Chciano wysłać statek kosmiczny, który miałby zderzyć się z kamieniem.
Koniec świata - Hawking podał datę, przyczyny, ale też sposób na ocalenie!
Na chwilę obecną brany pod uwagę jest dość zaskakujący i nieco śmieszny pomysł - choć oby skuteczny! Naukowcy planują pomalować Asteroidę specjalną farbą, a ta ma spowodować zmiany termiczne i tym samym zmianę kierunku lotu. W związku z tym rozpoczęła się misja OSIRIS-REx, polegająca na przebadaniu asteroidy. Na podstawie informacji, które przekaże wysłany w sierpniu statek kosmiczny, naukowcy stworzą dokładny plan działania, by powstrzać 60-tonowy obiekt.
Asteroida Bennu - czym jest?
Asteroida Bennu odkryta w 11 września 1999 roku budzi respekt nawet u najlepszych naukowców. Wiadomo, że jej średnica wynosi ponad 500 m i okrąża słońce w ciągu 1 roku i 71 dni. Nazwa pochodzi od świętego ptaka w mitologii egipskiej, związanym z Atumem, Ra i Ozyrysem. NASA rozpoczęła misję mającą na celu dokładne zbadanie lecącego kamienia. Specjalistyczna sonda, wysłana w misji OSIRIS-REx, pobierze m.in. próbki gruntu planetoidy Bennu. Na Ziemię mają zostać dostarczone w ciągu najbliższych lat.