Artyści Przeciw Nienawiści: manifest antyhejtowy - co znalazło się w dokumencie?

i

Autor: Mateusz Jagielski / East News Artyści Przeciw Nienawiści: manifest antyhejtowy - co znalazło się w dokumencie?

Artyści Przeciw Nienawiści: manifest antyhejtowy - co znalazło się w dokumencie?

2019-02-28 10:50

Pierwsza edycja koncerty Artyści Przeciw Nienawiści przeszła do historii. Gwiazdy porwały do zabawy publiczność, była jedność, radość ze wspólnie spędzonych chwil, jedność, a przede wszystkim apel o walkę z hejtem. Na jednej scenie pojawiło się ponad 120 polskich artystów. Wszyscy podpisali manifest antyhejtowy, którego punkty poznacie na ESKA.pl!

Gwiazdy Artyści Przeciw Nienawiści podpisały manifest antyhejtowy. Co to jest i o co w nim chodzi? Szczegóły 11-punktowego dokumentu podrzucamy na naszej stronie. 27 lutego 2019 ponad 120 gwiazd polskiej sceny muzycznej spotkało się po to, by wyrazić publiczny brak zgody na używanie słów nienawiści. Wyraziły to chociażby pokazując się na scenie w koszulkach z nazwą tej wyjątkowej akcji. Jednocześnie koncert Artyści Przeciw Nienawiści był okazją, by zaapelować, że nienawiść w życiu każdego człowieka nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie!

Zobacz: Artyści Przeciw Nienawiści - relacja online na żywo z koncertu 27.02.2019!

Sonda
Na który koncert czekasz najbardziej?

Artyści Przeciw Nienawiści - manifest antyhejtowy

Artyści Przeciw Nienawiści to wyjątkowe wydarzenie, które zrzeszyło największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wszyscy otwarcie powiedzieli NIE - hejtowi, nienawiści i wszystkim złym akcentom życia codziennego. Na scenie łódzkiej Atlas Areny zobaczyć  mogliśmy m.in. Dodę, Marylę Rodowicz, Grzegorza Hyżego, Cleo, Beatę Kozidrak, Ewę Farną, Margaret, C-BooLa, Gromeego, a także Ewelinę Lisowską, Sarsę czy Natalię Niemen. Każdy z nich podpisał manifest antyhejtowy, którego punkty poznacie poniżej!

MANIFEST ANTYHEJTOWY
 
My, polscy artyści utożsamiający się z akcją #artyściprzeciwnienawiści, apelujemy, żeby:

  1. Otwarcie rozmawiać o hejcie i walczyć z każdą formą ludzkiej nienawiści.
  2. Promować wszelkie pozytywne aktywności społeczne, które zmieniają nasz styl komunikacji i rzeczywistość, w której żyjemy.
  3. Nauczać nasze dzieci otwartości, wrażliwości, szacunku i tolerancji do drugiego człowieka.
  4. Wspierać jednostki bezpośrednio dotknięte hejtem, tak by nigdy nie czuły się osamotnione w tej nierównej walce.
  5. Wyciągać konsekwencje prawne wobec osób, które jawnie i z premedytacją szerzą mowę nienawiści.
  6. Kierować się prostą zasadą w sieci: "Każdy swój komentarz podpisuję swoim imieniem i nazwiskiem. Jeżeli nie masz takiej odwagi, nie zamieszczaj i nie hejtuj pod przykrywką anonimowości".
  7. Pamiętać i przypominać, że w internecie nikt nie jest anonimowy.
  8. Zwiększyć odpowiedzialność karną wobec administratorów portali internetowych, na których dochodzi do hejtu.
  9. Promować prawne metody obrony przed hejtem.
  10. Połączyć wszystkie siły i wykorzystać wszelkie środki artystycznego wyrazu, by wygrać walkę z wszechobecnym hejtem i nienawiścią.
  11. Pamiętać i wierzyć, że świat, który nas otacza może być lepszy, bo to tylko my go tworzymy.

Doda o inicjatywie koncertu Artyści Przeciw Nienawiści opowiedziała w rozmowie z redaktorem ESKA.pl. Zdradziła nam, że nie wierzy w to, iż każdy po tym wydarzeniu będzie dla siebie dobry. Chodziło głównie o to, by walczyć z podziałami: 

Jestem realistką. Doskonale wiem, że po tym koncercie nie zaczniemy od razu się kochać, tak samo w show-biznesie, tak samo u ludzi. Nie zaczniemy sobie spijać z dzióbków, to bez sensu, tak nie będzie. Musimy się nauczyć od nowa, jako społeczeństwo, nie utrwalania podziałów, które nas totalnie osłabiają jako kraj. Musimy rosnąć w siłę, czyli szanować swoje różnice i nauczyć się dialogu. Cały czas biorąc pod uwagę to, że można mieć swoje zdanie. To trzeba tak robić, by to zdanie nie niszczyło komuś życia i nie eskalowało mowy nienawiści.