Spis treści
- Arkusz maturalny polski 2024 - nowa formuła. ODPOWIEDZI
- Arkusz maturalny polski 2024 - ARKUSZE CKE
- Matura 7 maja 2024 - zadania formuła 2023
Arkusz maturalny polski 2024 - nowa formuła. Odpowiedzi, arkusze CKE i wszystkie zadania przydadzą się tym, którzy chcą sprawdzić, jak wyglądała matura z polskiego 2024. Była łatwa czy arcytrudna i pojawiła się znienawidzona przez uczniów lektura? Na kilka chwil przed egzaminem uczniowie szukali w internecie motywu pracy, a także współpracy oraz typowali, że na maturze będzie Pan Tadeusz. W tym roku bowiem obchodzimy 190. rocznicę wydania tej epopei. Typowali też Lalkę, ale największą popularnością w ostatnich godzinach cieszyło się Wesele.
Arkusz maturalny polski 2024 - nowa formuła. ODPOWIEDZI
Odpowiedzi z polskiego 2024 przydadzą się tym, którzy chcą przeanalizować arkusz maturalny pod kątem zdobytych punktów. Szczególnie to ważne, jeśli uczniowie chcą uczyć się w szkole wyższej. Odpowiedzi matury z polskiego 2024 online dostępne będą w późniejszym terminie. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni je wraz z kluczem. Wcześniej arkusz rozwiążą nauczyciele w internecie, wasi nauczyciele w szkole, a także inni uczniowie. Podrzucimy Wam najbardziej przydatne komentarze!
Ile trwa matura z matematyki 2024? Czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu
Matura 2024 - język polski RELACJA NA ŻYWO 7 maja 2024. Lektura i odpowiedzi
Arkusz maturalny polski 2024 - ARKUSZE CKE
Arkusz maturalny z polskiego 2024 był banalnie prosty, czy bardzo trudny? Uczniowie tradycyjnie musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, w tym wypracowaniem. Pisząc je doskonale można zapewnić sobie zdanie egzaminu dojrzałości z ojczystego języka. Arkusze maturalne z polskiego w formule 2023 podrzucimy w galerii poniżej. Przydadzą się zdającym z tego roku, którzy chcą sprawdzić raz jeszcze arkusz, ale również nauczycielom, którzy będą chcieli go ściągnąć i rozwiązać z przyszłymi maturzystami w szkole. Chwilę po rozpoczęciu egzaminu dowiedzieliśmy się, że pojawiło się wypracowanie na jeden z dwóch poniższych tematów. Można było zdobyć 35 punktów.
Temat 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka. W pracy odwołaj się do:
- lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
- innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki
- wybranych kontekstów
Temat 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? W pracy odwołaj się do:
- lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
- innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki
- wybranych kontekstów
Arkusz maturalny język polski 2024 dostępny będzie po godzinie 13. Tymczasem podrzucamy wam pewniaki maturalne z matematyki!
Matura 7 maja 2024 - zadania formuła 2023
- Należało przeczytać definicję koncept oraz wiersz "Niestatek" Jana Andrzeja Morsztyna. Następnie wyjaśnić na czym polega koncept. Był też fragment tekstu Bogusława Doparta.
- Według internautów trzeba było na podstawie tekstu Richarda Lueckiego wyjaśnić, na czym polega paradoks ludzkich starań o spowolnienie upływu czasu.
- W zadaniu ósmym na stronie dziesiątej miał pojawić się fragment "Mitologii" Jana Parandowskiego oraz "Trenów X" Jana Kochanowskiego. Jedno z zadań ma brzmieć: Czy postawa podmiotu lirycznego w trenie X Jana Kochanowskiego jest podobna do postawy Demeter? W uzasadnieniu odpowiedzi odwołaj się do Trenu X oraz do zacytowanego fragmentu Mitologii Jana Parandowskiego.
- Zadanie dziewiąte natomiast to fragment "Pieśni o Rolandzie". Podano urywek arcydzieła francuskiego średniowiecza i później trzeba było ocenić prawdziwość podanych stwierdzeń. Treść ma brzmieć:
- w podanym fragmencie zachowanie Rolanda przedstawiono zgodnie ze średniowiecznym wzorcem ascety.
- W opisie śmierci Rolanda widoczne są elementy symboliki religijnej..
- Według internautów należało zapoznać się z plakatem do przedstawienia "Kordian" wg dramatu Juliusza Słowackiego, a następnie wybrać dwa elementy graficzne i wyjaśnić ich sens w kontekście całego dramatu "Kordian".
-
Należało też przeczytać fragment "Potopu" Henryka Sienkiewicza, a następnie ocenić prawdziwość podanych stwierdzeń:
- Wyszarpywanie poduszki spod głowy konającego jest metaforą patriotycznej postawy tych, którzy chcą sprzeciwić się szwedzkim najeźdźcom.
- Rozdzieranie czerwonego sukna to metafora dążeń magnatów oraz zewnętrznych wrogów, którzy chcą wykorzystać sytuację Rzeczypospolitej dla własnych korzyści.
- Jeden punkt można było zgarnąć też wyjaśniając symbolikę złotego rogu w "Weselu" Wyspiańskiego. Dwa punkty dawało napisanie uzasadnienia. Należało napisać: Czy ocena sytuacji Polski tuż po odzyskaniu niepodległości zawarta w podanym fragmencie utworu "Na probostwie w Wyszkowie" znajduje potwierdzenie w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego. Należało przywołać sytuację z "Przedwiośnia".
- Miało pojawić się też zadanie polegające na napisaniu notatki symetryzującej na temat: człowiek wobec upływu czasu. Wypowiedź powinna liczyć od 60 do 90 wyrazów.